Boliwia czci kokę w Narodowym Dniu Aculeco

Boliwia czci kokę w Narodowym Dniu Aculeco

„Nasze liście koki są starożytne, święte i reprezentują siłę, integralność i życie” – powiedziała minister kultury Sabina Orellana na konferencji prasowej z udziałem Prensa Latina.

Właściciel podkreślał, że roślina ta jest symbolem tożsamości rdzennej ludności Boliwii, jest częścią rytuałów religijnych i rolniczych oraz jest obecna w walce o żądania społeczne już przed przybyciem europejskich kolonizatorów, w czasach kolonii, republiki i w trakcie zmian (od 2006 roku za prezydentury Evo Moralesa).

Zwrócił uwagę, że Konstytucja polityczna stanowi w art. 384, że państwo chroni autochtoniczną kokę odziedziczoną po przodkach jako dziedzictwo kulturowe i naturalny zasób różnorodności biologicznej w Boliwii.

„Również w 2016 r. uchwalono ustawę nr 846, uznającą ekliku za niematerialne dziedzictwo kulturowe wielonarodowego państwa, zezwalającą na wydobywanie zawartych w nim składników odżywczych” – powiedział.

Rozporządzenie to zostało wydane 11 stycznia tego roku, aby przypomnieć, że w 2013 roku Boliwia ponownie przystąpiła do Jednolitej konwencji Narodów Zjednoczonych o środkach odurzających z 1961 roku, z zastrzeżeniem zezwolenia na żucie na terytorium kraju.

Podczas aktu, w którym uczestniczyli wiceminister koki Arlen Lubera oraz przedstawiciele Rady Związków Chłopskich Yungas La Paz, Orellana uznał, że roślina ta dostarcza pokarmu duchowego, który umożliwia kontakt z bóstwem Pacha Mama i jest powiązana z przodkami odprawa celna.

Podkreślił, że nawet w światopoglądzie andyjskim proszenie partnera o założenie rodziny jest ceremonialne; Jeśli nie przyjmą liści koki – wyjaśnił – oznacza to odpowiedź negatywną.

Nawyk żucia jest częścią praktyk producentów innych dóbr materialnych, takich jak rolnicy czy górnicy, co generuje w nich większą siłę, łagodzi głód i pragnienie, aw tradycyjnej medycynie usuwa bóle brzucha.

Z punktu widzenia uprzemysłowienia minister powiedział, że jest postęp i są już likiery, syropy, napoje bezalkoholowe, a nawet ciastka z mąki kakaowej o różnych smakach i produkty uboczne, które stanowią wartość dodaną.

Podkreśliła, że ​​z tych wszystkich powodów, w imieniu Prezydenta Luisa Arce, wiceprezydenta Davida Chuquihuanca, Ministra Rozwoju Wsi i Ziemi Remy Gonzaleza oraz Ministerstwa Kultury, „obchodzimy 11 stycznia Narodowe Dzień Aculico ».

oda/jpm

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *