Ekspert chwali dążenie Chile do referendum konstytucyjnego

Papież Franciszek wzywa do piękna opartego na różnorodności wszystkich

Regionalny dyrektor sondaży Latinobarometro zauważył również, że około 12 z 19,5 miliona mieszkańców zostało już skonsultowanych, ponieważ będą głosować 4 września na nową Magna Carta.

„Sprawia to wrażenie niewidzialnej mobilizacji, jeśli chodzi o świadomość głosowania, bo są to wybory obowiązkowe, a także symbol” – powiedział w rozmowie z El Mastadorem specjalista.

Lagos nawiązał do niektórych sondaży, w których spodziewano się, że zwycięzcą referendum będzie opcja „nie”, ale podkreślił, że „jeśli zagłosuje 12 milionów ludzi, staniemy w obliczu rewolucji uczestniczącej”.

Według mediów, obecna ogólnokrajowa debata na temat konsultacji znajduje zarówno zwolenników, jak i krytyków nowego tekstu konstytucyjnego, zwłaszcza w odniesieniu do kwestii ochrony społeczności tubylczych, których traktowanie niektórzy uważają za sprawiedliwe, a inni za przesadzone.

Sprzyjające kryteria w tym zakresie stoją na czele obrońcy procesu konstytucyjnego, naukowca i lidera Partii Rewolucji Demokratycznej Juana Ignacio Latorre, który za bardzo ważne uważa „sprawiedliwość i ludy tubylcze, co cenimy jako coś pozytywnego z konstytucji. umowa”.

Innym kontrowersyjnym aspektem analizy krajowej jest strategia, którą władza wykonawcza przyjmie w obliczu prawdopodobnego negatywnego głosowania ludności, wokół której analiza obraca się wokół rzekomej nowej umowy o napisanie kolejnego prawa.

Marszałek Izby Reprezentantów Raul Soto powiedział, że w skrajnym przypadku odrzucenia zwycięstwa w referendum 4 września należy promować nowe porozumienie, które naprawi błędy obecnego procesu.

Dla przewodniczącej Partii Socjalistycznej Poliny Vodanovich: „Scenariusze są różne i jeśli dojdziemy do takiej sytuacji, trzeba otworzyć nową dyskusję, bo zmieniły się też warunki i trzeba będzie skorzystać z przeżytych doświadczeń”.

Ze swojej strony szef partii komunistycznej, Guillermo Tellier, stwierdził, że „byłoby sensowne wybrać nową konwencję konstytucyjną”.

Odnosząc się do warunków tego końcowego procesu, rzeczniczka rządu Camila Vallejo podkreśliła, że ​​„prezydent bardzo wyraźnie mówił nie tylko o parytecie, ale także o udziale pierwszych krajów i niezależnego świata”.

Liderka Partii Demokratycznej Natalia Bergentelli również potwierdziła 4 września swoje „nieuniknione zaangażowanie wobec prezydenta w każdym z możliwych scenariuszy”.

rgh / apb

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *