Kongres Polski przyjmuje uchwałę w obronie dobrego imienia Jana Pawła II

Kongres Polski przyjmuje uchwałę w obronie dobrego imienia Jana Pawła II

12 marca 2023 / 12:50

Sejm RP podjął uchwałę w sprawie „ochrony dobrego imienia św. Jana Pawła II” po tym, jak w reportażu telewizyjnym oskarżono go o tuszowanie trzech przypadków wykorzystywania seksualnego duchownych podczas jego kadencji jako arcybiskupa krakowskiego.

Rezolucja Został zatwierdzony w czwartek, 9 marca. 271 głosów za, 43 głosy przeciw, 4 wstrzymujące się. Wcześniej uzyskał akceptację sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

W posunięciu deklaruje się m.in., że „Sejm zdecydowanie potępia haniebną propagandę medialną opartą na materiałach komunistycznego aparatu przemocy, której obiektem jest Wielki Polak Jan Paweł II”.

6 marca polska telewizja TVN opublikowała reportaż oparty na materiałach wywiadu i komunistycznej tajnej policji (SB), w którym oskarżono Jana Pawła II o tuszowanie przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży.

Skargi wskazują na lata, w których Karol Wojtyła kierował archidiecezją krakowską, zanim został papieżem. Papandavar oskarżył go o przenoszenie księży do nowych parafii, mimo że znał zarzuty nadużyć.

Jednak dwie sprawy zostały już oddalone przez dwóch dziennikarzy śledczych w grudniu 2022 r.

Trzecia sprawa, choć wcześniej nie wspomniana, „nie została przedstawiona na podstawie śledztwa procesowego lub sądowego, ale raczej w aktach służb bezpieczeństwa PRL”, reżimu komunistycznego, który upadł w 1989 roku. Poinformował o tym 7 marca polski synod.

W tym sensie uchwała Kongresu stwierdza, że ​​„próba zdyskredytowania Jana Pawła II materiałami, których nawet komuniści nie odważyliby się użyć, to metody umieszczania nauczycieli poza kręgiem cywilizacji należących do Polski od 1989 roku”.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił w przesłaniu wideo, że „są w Polsce ludzie, którzy próbują sprowokować nie konflikt zbrojny, ale wojnę kulturową”.

„Podobnie jak moi współobywatele, jestem w obronie naszego ukochanego Papieża, ponieważ wiem, że jako naród wiele zawdzięczamy Juanowi Pablo” – zaznaczył.

Podobne stanowisko zajął wicepremier Piotr Gliński, który powtórzył, że „celem ataku na Jana Pawła II było osłabienie Polski”.

„Jesteśmy tu po to, by bronić pewnych oczywistych rzeczy w życiu publicznym (…). Dlatego nasi wyborcy wybrali nas, abyśmy bronili interesu publicznego. A najwyższym interesem publicznym jest Jan Paweł II” – zapewnił.

(ciąg dalszy artykułu później)

Biskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, skrytykował raport za „bezstronność” i „przedstawienie ahistorycznej oceny Karola Wojtyły, pominięcie szerszego kontekstu i bezkrytyczne uznanie dokumentów sporządzonych przez SB za wiarygodne”.

Arcybiskup ubolewał, że badacze nie wzięli pod uwagę „doniesień bieżących i opracowań”, które rzetelnie przedstawiają „słowa i czyny” św. Jana Pawła II.

Jan Paweł II jest w Polsce bohaterem narodowym za swój wkład w wyzwolenie kraju i innych krajów spod sowieckiego komunizmu. Zasłynął z charyzmatycznego i przemyślanego przedstawiania katolicyzmu oraz bezprecedensowych podróży apostolskich. Został kanonizowany przez papieża Franciszka w 2014 roku.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *