Kontrowersje w Polsce wokół raportu o afiliacji uniwersyteckiej pisanego z AI

Kontrowersje w Polsce wokół raportu o afiliacji uniwersyteckiej pisanego z AI

Kraków (Polska), 5 maja. Raport o fuzji dwóch polskich uniwersytetów wywołał kontrowersje w kraju po tym, jak firma, która je prowadziła, zapłaciła 220 000 euro za tekst wyprodukowany w ramach projektu sztucznej inteligencji (AI) z fałszywymi danymi i ich jakością był krytyczny.

Fakt ten potępił kierownik Katedry Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego Jerzy Marcinkowski, który ostrzegał rektora i jego radę uczelni przed „niską jakością” dokumentu – poinformowała „Gazeta Wyborcza”. W ten piątek.

„Co najmniej w połowie jego długości to tekst skopiowany i niedbale dodany, zaczerpnięty ze stron internetowych UWr i innych uczelni. Na przykład przy opisie infrastruktury dydaktycznej UWr opis Wydziału sprawia, że ​​budynek Biotechnologii wydaje się być jedynym budynkiem uczelni” – wyjaśnia prof. Marcinkowski.

Od pewnego czasu Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Medyczny z tego samego miasta oceniają możliwość fuzji i żeby ocenić wykonalność tego posunięcia zleciły wykonanie raportu, na który polskie Ministerstwo otrzymało prawie milion euro. Edukacja..

Inne Ośrodki Uniwersyteckie, które przekroczyły budżet lub zażądały więcej czasu niż przewidziane w konkursie 60 dni, zgłosiły się do przetargu na przygotowanie raportu.

Jednak Uniwersytet w Kielcach (w środku) zaoferował wykonanie prac w krótszym czasie i kosztem około 220 000 euro, więc mimo 80. miejsca wśród wszystkich uczelni w kraju ostatecznie podjął się realizacji projektu. Tylko kilka lat podróży.

Rezultat natychmiast zwrócił uwagę profesora Marcinkowskiego, który nazwał artykuł „iluzją, bzdurą zwykle wytwarzaną przez generatory tekstu”.

Aby potwierdzić swój punkt widzenia, ekspert komputerowy przefiltrował tekst przez algorytm AI, który wykrywa treści stworzone przez inne AI i według profesora doszedł do wniosku, że stwierdzenie „najprawdopodobniej” miało autora innego niż człowiek. Marcinkowskiego., maksymalna ocena pięciu w skali mierzącej tego typu efekty.

Uniwersytet Wrocławski przesłał przedmiotowy dokument do grona prawników w celu ustalenia, czy spełnia on wymogi określone w przetargu. EFE

mag/jam/crf

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *