Kuba: Ostrzeżenie o zagrożeniu ptasią grypą przez ptaki wędrowne

Kuba: Ostrzeżenie o zagrożeniu ptasią grypą przez ptaki wędrowne

Ptaki wędrowne w drodze przez Kubę. Zdjęcie: Radio Havana Kuba.

Narodowe Centrum Zdrowia Zwierząt (CENASA) ostrzega hodowców i ogół społeczeństwa o zbliżającym się pojawieniu się ptasiej grypy na Kubie, biorąc pod uwagę rozprzestrzenianie się tej choroby na wszystkich kontynentach.

Ogólnie znana jako ptasia grypa, jest to zakaźna infekcja wirusowa atakująca dzikie i domowe ptaki. Występuje w dwóch typach, w zależności od stopnia jej wpływu na ptaki wolno wybiegowe, i charakteryzuje się wysoką lub niską zjadliwością.

Od końca 2021 r. sytuacja zdrowotna zwierząt stała się bardzo złożona z powodu pojawienia się wielu ognisk na całym świecie.

Ten stan zdrowia jest napięty w większości zagrożonych krajów lub terytoriów, gdzie doszło do szybkiego rozprzestrzeniania się.

Obecnie na tym obszarze geograficznym odnotowano wpływ ptaków zarówno na ptaki dzikie, jak i domowe, co obciąża mechanizmy monitorowania, aby uniemożliwić im dostęp do wyspy, która jest poważnie zagrożona.

Organy ds. zdrowia zwierząt ostrzegają, że zgodnie z sezonowością oczekuje się wzrostu liczby ognisk w krajach regionu w nadchodzących miesiącach.

Z tego powodu Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (WHO) zaleca, aby „kraje wzmocniły nadzór epidemiologiczny w celu wczesnego wykrywania i szybkiego reagowania na potencjalne zagrożenia zdrowia zwierząt, które mają wpływ na zdrowie publiczne i w przypadku których konieczne jest odpowiednie podejście”. między sektorami.

Dzięki innowacyjnemu podejściu „Jedno zdrowie”, z którym powiązane są międzynarodowe organizacje zajmujące się opieką nad ludźmi, zwierzętami i środowiskiem, podstawowe aspekty są kompleksowo uwzględniane, aby zapobiegać wprowadzaniu chorób i unikać szkód.

Ptasia grypa nie występuje na Kubie, ale biorąc pod uwagę jej zachowanie i ryzyko jej zawleczenia, głównie przez ptaki wędrowne, które są w okresie migracji, Narodowe Centrum Zdrowia Zwierząt zaleca profesjonalistom, technikom, hodowcom i całej populacji, aby podjąć działania, które mogą złagodzić skutki choroby.

CENASA zaleca unikanie kontaktu z dzikim ptactwem na fermach drobiu, stosowanie maksymalnych środków bezpieczeństwa biologicznego w obiektach drobiarskich oraz zakaz transportu chorych ptaków.

Ponadto zaleca się, aby ptaków z polowań nie zabierać do domu i sprzedawać w tym samym miejscu, w którym zostały schwytane; Środki używane do polowania i uboju tych ptaków muszą być dezynfekowane przed wejściem do domów.

Na koniec ośrodek ostrzega, że ​​przy pierwszych oznakach choroby lub śmierci ptactwa hodowlanego lub dzikiego nie należy dotykać tusz i należy niezwłocznie zgłosić to lokalnym służbom weterynaryjnym.

(z informacjami z ACN)

Zobacz też:

Odbitki ptaków wędrownych

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *