Morderstwa wenezuelskie zwiększają napięcia z Kolumbią

Morderstwa wenezuelskie zwiększają napięcia z Kolumbią

Napięcia między Kolumbią a Wenezuelą osiągnęły punkt kulminacyjny w tym tygodniu po tym, jak dwóch młodych mężczyzn z tego południowoamerykańskiego kraju zostało zamordowanych w Nowej Granadzie.

Prokurator Tarek William Saab stwierdził, że fakt ten jest wynikiem strukturalnej i systematycznej przemocy wobec obywateli Wenezueli w sąsiednim kraju w wyniku polityki dyskryminacyjnej.

Na konferencji prasowej w siedzibie prokuratury właściciel ponowił apel do władz kolumbijskich o wyjaśnienie morderstwa, które miało miejsce 9 października na terenie miejskim gminy Tibu, w prowincji Norte de Santander.

Ofiary aresztowano po tym, jak oskarżono je o kradzież z magazynu, zakuto je w kajdanki i zarejestrowano, podczas gdy mężczyzna z gminy był widziany z zamiarem wydania ich policji „aby nie pojawiły się martwe na drodze” do Saaba.

Dodał, że uzbrojeni mężczyźni przybyli na miejsce później i zabrali nieletnich, których znaleziono po godzinach, już rozstrzelanych, na drogę prowadzącą do gminy Al-Tara.

Biorąc pod uwagę powagę takich działań, Minister Spraw Zagranicznych Wenezueli Felix Plasencia zażądał przeprowadzenia dokładnego śledztwa przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) i wymiar sprawiedliwości.

W wiadomości zamieszczonej na swoim koncie społecznościowym na Twitterze, skierowanej do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa i wysokiej komisarz ds. praw człowieka Michelle Bachelet, Placencia ostrzegał przed „kontekstem ksenofobicznym” sponsorowanym przez rząd Ivana Duque wobec wenezuelskich migrantów . .

Ze swojej strony Wenezuelskie Zgromadzenie Narodowe potępiło morderstwo i działania mające na celu szerzenie nienawiści wobec imigrantów.

Na dzień przed utworzeniem specjalnej komisji parlamentu do zbadania tego incydentu i innych aktów przemocy wobec obywateli w krajach amerykańskich, głównie, której przewodniczyć będzie poseł Julio Chavez.

Rząd zapowiedział również, że oskarży Duque przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym o przestępstwa prześladowania i systematycznej przemocy wobec migrantów z tego kraju.

„Wenezuela postawi Ivana Duque przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym za zbrodnię ludobójstwa i prześladowań przewidzianą w statucie rzymskim (…), aby zabić naszych imigrantów, co stało się systematyczną i powszechną polityką wobec naszych obywateli” – powiedział. Wiceprezes Delsey Rodriguez.

Według danych Departamentu Medycyny Prawnej Kolumbii w 2021 roku w samej Nowej Granadzie w sumie 360 ​​osób z sąsiedniego kraju poniosło gwałtowną śmierć.

Dane organizacji pozarządowych, cytowane przez władze Caracas, wskazują, że od 2017 r. w Kolumbii zabito ponad dwa tysiące wenezuelskich migrantów.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *