Naukowcy odkryli nową skalistą planetę zbudowaną z żelaza wielkości Marsa, której rok na Ziemi trwa niecały dzień.

Nowe odkrycie nosi nazwę „GJ 367 b” i chociaż jest nieco większa niż Mars, ta mała, skalista, bardzo gęsta, bogata w żelazo egzoplaneta jest jedną z prawie 5000 największych egzoplanet odkrytych do tej pory. Planeta znajduje się 31 lat świetlnych od Ziemi i krąży wokół Słońca co 8 godzin, a jej lata na Ziemi trwają krócej niż jeden dzień.

Planeta została odkryta przez międzynarodową grupę 78 naukowców kierowaną przez Instytut Badań Planetarnych DLR (Niemieckie Centrum Aeronautyczne) i opublikowała szczegóły odkrycia w czasopiśmie. Nauki ścisłe.

„GJ 367 b ma bardzo duże żelazne jądro i niewielką frakcję krzemianów jak Ziemia, skład podobny do Merkurego, który jest najbliższą Słońcu planetą w naszym Układzie Słonecznym” – wyjaśnił naukowiec z Instytutu Astrofizycznego. Hiszpański Archipelag Wysp Kanaryjskich (IAC) i współautor badania, Enrique Bali.

Ponadto ta dziwna egzoplaneta, która znajduje się zaledwie 31 lat świetlnych od Ziemi, okrąża gwiazdę w około 8 godzin, co oznacza, że ​​jej „rok trwa krócej niż dzień na Ziemi” – dodał badacz.. Astronomowie nie widzieli go bezpośrednio, ale byli w stanie oszacować jego rozmiar i masę, obserwując jego wpływ na krążącą wokół niego gwiazdę.

Oryginalny artykuł można przeczytać tutaj