Polska wezwała Mołdawię i Ukrainę do UE

Polska wezwała Mołdawię i Ukrainę do UE

Ta treść została opublikowana 06 kwietnia 2023 – 17:21
minuty

Moskwa, kwiecień 6 (EFE).- Premier Polski Mateusz Morawiecki poparł dziś szybkie wejście Ukrainy i Mołdawii do Unii Europejskiej (UE).

„Wierzę, że droga przyspieszona jest możliwa. Albo to droga szybka, albo negocjacje utkną w długich rozmowach” – powiedział Morawiecki po spotkaniu ze swoim mołdawskim odpowiednikiem Dorinem Reisianem – poinformował IPN.

Polski przywódca wyraził nadzieję, że Bruksela otworzy swoje podwoje dla dwóch sąsiednich krajów, które w ubiegłym roku uzyskały status kandydatów do członkostwa w bloku europejskim.

Podkreślił, że jego kraj wstąpił do NATO 25 lat temu, a do UE w 2004 r., więc Warszawa „musi zrobić wszystko, co możliwe, aby Mołdawia była częścią UE”.

„Reformy, które przeprowadzamy, zbliżają nas do Unii Europejskiej. Mimo wyzwań i kryzysów rozumiemy, że możemy szybko przejść do integracji z Unią Europejską” – odpowiedział Recian, który objął urząd w lutym ubiegłego roku.

Podczas wizyty polskiego premiera obie strony wydały wspólne oświadczenie o stosunkach dwustronnych oraz podpisały memorandum o współpracy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa.

„W pełni rozumiemy groźby Rosji związane z wojną hybrydową, zagrożenia gazowe, ataki energetyczne (…) oraz rosyjską propagandę, która jest bardzo aktywna w Mołdawii iw Polsce. To są wspólne problemy” – powiedział Morawiecki.

Podkreślił, że oba kraje „od ponad roku są w cieniu wojny (na Ukrainie)” i muszą stawić czoła jej strasznym skutkom.

Ze swojej strony Rezion zobowiązał się potępić „nielegalną rosyjską okupację Ukrainy” Kiszyniowa i opowiadać się za przywróceniem jej integralności terytorialnej.

Pod koniec marca przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel powiedział prezydent Mołdawii Mii Sandu w Kiszyniowie, że wyraził poparcie UE dla swojego kraju w „krytycznym momencie”, odnosząc się do konfliktu na sąsiedniej Ukrainie.

Ze swojej strony Chandu podkreślił, że kraj wprowadza europejskie prawo o przymusowym marszu, dlatego opowiedział się za „wcześniejszym” rozpoczęciem negocjacji akcesyjnych.

Od rozpoczęcia walk na Ukrainie Mołdawia nie tylko przyjęła setki tysięcy uchodźców, ale na jej granicę spadło kilka pocisków rakietowych, a napięcia z separatystycznym regionem Naddniestrza nasiliły się.

Niedawno pojawił się kremlowski plan podporządkowania Mołdawii politycznie i gospodarczo, zablokowania jej wejścia do Unii Europejskiej i NATO oraz narzucenia języka rosyjskiego ze szkodą dla Rumunii.

Mołdawia zamknęła w zeszłym roku sześć rosyjskich kanałów telewizyjnych, aby chronić swoich obywateli przed kremlowską propagandą i dezinformacją.

Niektórzy analitycy uważają, że Mołdawia ma większe szanse na przystąpienie do Rumunii, kraju, z którym łączy ją język oraz więzi historyczne i kulturowe, niż do UE.

W zeszłym tygodniu Sandu zmienił w konstytucji nazwę oficjalnego języka kraju z mołdawskiego na rumuński, od decyzji prorosyjskiej opozycji odwoła się do sądu.EFE

mos/vh

© EFE 2023. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *