Prezydent Gwatemali wzywa do pójścia do urn w najbliższą niedzielę

Prezydent Gwatemali wzywa do pójścia do urn w najbliższą niedzielę

W przesłaniu przekazanym przez Narodowy Pałac Kultury, w związku ze zbliżającym się terminem wyborów, prezydent ujawnił, że głosowanie jest najwyższą wolą wszystkich mieszkańców tego regionu.

„Wybierzemy nowe władze, które będą odpowiedzialne za dyrektywy naszej ukochanej Gwatemali” – powiedział głowa państwa i przypomniał, że „wybory muszą być publiczne, tajne, osobiste i całkowicie bezpłatne”.

Giamatti zauważył: „Nasze wybory parlamentarne są najbardziej uzasadnionym wskazaniem wspólnego celu, do którego dążymy w Gwatemali, celu, na który zasługujemy w Gwatemali”.

Stwierdził, że niedzielne wydarzenie „jest kolejnym przykładem tego, że żyjemy w dobrze ugruntowanej demokracji, którą umacniają okresowe, wolne i partycypacyjne wybory”, zaznaczając, że „jako pierwszy sługa narodu” podkreślił, że rząd zapewnił „ wszelkie gwarancje, aby impreza była zorganizowana w atmosferze spokoju, przejrzystości i bezpieczeństwa.”

Prezydent zapewnił, że „wszystkie instytucje władzy wykonawczej są do dyspozycji Naczelnego Sądu Wyborczego, aby zapewnić rozwój naszego święta obywatelskiego w ramach ładu i legitymizacji”.

I podkreślił, że 25 czerwca, drodzy obywatele, pójdziemy do urn, by „oddać głos z patriotyzmem i obywatelstwem”.

„Żyjemy w kraju pełnym możliwości”, skomentował, dodając, że ta okoliczność „zachęca nas do dalszego ufności w pomyślną przyszłość i pomyślność wszystkich Gwatemalczyków”.

Zauważył, że w każdym głosowaniu wyrażane są „nasze aspiracje i pragnienia” wobec Gwatemalczyków, ich zainteresowanie i interesy naszych rodzin.

„Każdym głosowaniem wyrażamy również te wspólne wyzwania, które zobowiązują nas do zjednoczenia się i konfrontacji z pozytywnym duchem i postępem dla dobra naszej ukochanej Gwatemali” – dodał.

Prezydent uznał, że „zachowanie i utrwalenie naszych wolności oraz umocnienie naszej demokracji zależy od prawa do głosowania”.

Około 9,3 miliona Gwatemalczyków w ciągu zaledwie dwóch dni pójdzie do urn, aby wybrać nowego prezydenta, wiceprezydenta, 160 deputowanych w Kongresie, 20 w parlamencie Ameryki Środkowej i 340 burmistrzów na okres od 2024 do 2028 roku.

Jeśli żaden z kandydatów nie otrzyma 50 proc. plus jeden głos, Naczelny Sąd Wyborczy wyznaczył na niedzielę 20 sierpnia drugą turę, w której w pierwszym terminie weźmie udział para z większością głosów.

oda/cynk

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *