Prezydent Polski wetuje kontrowersyjną ustawę medialną krytykowaną przez USA

Andrzej Duda przemawia podczas konferencji prasowej, którą wygłosił w Budapeszcie 29 listopada 2021 r. afp_tickers

Ta zawartość została wydana 27 grudnia 2021 – 14:10

(AFP)

Prezydent RP Andrzej Duda w poniedziałek zawetował kontrowersyjną ustawę o prawach medialnych, która została skrytykowana przez krytyków za próby uciszenia TVN24, kanału informacyjnego należącego do amerykańskiego Discovery.

„Zawetuję to”, powiedział Duda w oświadczeniu telewizyjnym po tym, jak prawo zostało szeroko skrytykowane w Stanach Zjednoczonych.

Polska delegacja zatwierdziła ustawę 17 grudnia.

Ten tekst uniemożliwia firmom spoza europejskiej gospodarki posiadanie większościowego udziału w polskich mediach.

W rezultacie amerykańska grupa medialna Discovery straci swoją większościową pozycję w TVN, jednym z największych prywatnych polskich kanałów telewizyjnych, w tym w swoim kanale informacyjnym TVN24. Jest postrzegany jako krytyka rządzących konserwatystów.

Rząd broni się twierdząc, że prawo chroni polskie media przed wrogami, takimi jak Rosja.

Duda, który zgadza się z tą polityką, powiedział, że nie dotyczy ona istniejących umów handlowych i inwestycyjnych.

„Ludzie, z którymi rozmawiałem, są zaniepokojeni sytuacją. Mają różne argumenty. Rozmawiali o pokoju i spokoju… nie potrzebujemy nowego konfliktu, nowego problemu. Mamy już wiele problemów” – powiedział prezydent.

Ustawa o odkryciach stanowi m.in., że „każda firma inwestująca w Polsce musi być odpowiednia dla każdego zainteresowanego demokracją i wolnością prasy”.

– „Ciśnienie ma sens” –

Polski prezydent cieszy się poparciem rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), choć w przeszłości różnili się oni w niektórych kwestiach.

Na przykład w 2017 roku, kiedy Duda zawetował dwie reformy sądownictwa, powiedział, że przyznał większe uprawnienia Prokuratorowi Generalnemu, który będzie ministrem sprawiedliwości.

Jeśli chodzi o kontrowersyjną ustawę medialną, Pix Aliu, amerykański business manager w Warszawie, poprosił Dudę o zawetowanie tej reguły.

„Mamy nadzieję, że prezydent Duda będzie działał na podstawie swoich wcześniejszych oświadczeń i wykorzysta swoje przywództwo do ochrony wolności słowa i handlu” – powiedział wcześniej Aliu.

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wiekand powiedział, że ustawa stanowi poważne zagrożenie dla wolności i pluralizmu mediów w Polsce.

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie w tym miesiącu flagi UE i „Wolne Media!” Tysiące Polaków protestowało przeciwko prawu wśród haseł.

Po weta Duty, były polski premier i były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który stoi na czele opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, powiedział, że decyzja prezydenta Tudy „pokazuje, że warto się szerzyć”.

Prawo i Sprawiedliwość kontroluje już telewizję publiczną TVP, która została rzecznikiem administracji i wielu mediów regionalnych.

Od dojścia PiS do władzy w 2015 roku Polska straciła 46 miejsc w Indeksie Wolności Prasy Reporterów Bez Granic i obecnie zajmuje 64. miejsce.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *