Rok po wyborze Borik idzie w stronę „pragmatyzmu”

Rok po wyborze Borik idzie w stronę „pragmatyzmu”

(EFE) zmienił przemówienie i zmienił politykę w sojuszach, zdaniem ekspertów, którzy wrócili do stylu zarządzania podobnego do tego, który doprowadził go do zwycięstwa w drugiej turze.

W wieku zaledwie 36 lat Borik przybył do pałacu prezydenckiego w La Moneda z najbardziej zaawansowanym programem wyborczym od czasów socjalisty Salvadora Allende (1970-1973), wyczynem wyborczym, który wyróżniał się jego siłą – otrzymał ponad 55 proc. głosów i najwyższy w historii udział w wyborach prezydenckich – i Zaskoczony O Jose Antonio Kascie, zwycięzcy pierwszej rundy.

Od tego czasu, w kraju chwiejącym się po pandemii COVID-19 i wciąż wstrząśniętym publicznym oburzeniem z 2019 r. – które odblokowało proces założycielski – prezydent skręcił w stronę pragmatyzmu, twierdzą analitycy, mimo wszystko dostosowując swoje zakłady. Porażka, która oznaczałaby odrzucenie nowej Ustawy Zasadniczej, tekstu, który jego ministrowie uważali za kluczowy dla możliwości dokonania „przemian strukturalnych”, pozostawiła możliwość oddania jej w ręce Kongresu, w którym opozycja ma większość i zobowiązuje go do negocjacji.

Borik stopniowo łagodził retorykę, kierując się bardziej bezpośrednio do przeciętnego wyborcy, który niekoniecznie sympatyzuje z lewicą.

„Borik stopniowo zaczął modyfikować swoją retorykę, mówiąc bardziej bezpośrednio do przeciętnego wyborcy, który niekoniecznie sympatyzuje z lewicą, który jest rozczarowany i który mógł poprzeć odrzucenie (nowej konstytucji) niekoniecznie czując się dyskryminowany przez prawicę” ”. Wyjaśnia EFE Dziekan Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Diego Portales, Rossana Castiglioni

„Myślę, że prezydent, na podstawie tych ustaleń, próbował podejść do bardziej umiarkowanego obrazu” – nalega.

Zdaniem eksperta i jego kolegów zmiana została zapoczątkowana restrukturyzacją gabinetu po odmowie zwycięstwa w konsultacjach konstytucyjnych poprzez dodanie do gabinetu postaci Demokratycznych Socjalistów, koalicji złożonej z partii powiązanych z partią. Concertación, koalicji, która zarządzała transformacją i którą sam Borik krytykował w przeszłości.

„Rząd, po kolosalnej klęsce spowodowanej referendum, w końcu wraca do retoryki drugiej tury, z jaką został wybrany” – mówi Efe Rodrigo Pérez de Ars, analityk z Institute for Society Studies (IES).

I dodaje: „W tym konkretnym przypadku przekłada się to wyraźniej na wejście socjaldemokracji na ważne stanowiska, zwłaszcza w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Sekretariacie Generalnym Prezydium Republiki”.

Fala, z którą wszyscy się zgadzają, ostatecznie zmieniła się w zeszłym tygodniu, kiedy prezydent interweniował w długiej debacie na temat przyszłości procesu założycielskiego – zdominowanej przez historię opozycji – i zapewnił, że „niepełne porozumienie” jest lepsze niż negocjacje bizantyjskie. długi czas.

Zwycięstwo Boricia w drugiej turze, które miało miejsce 19 grudnia, było dotkliwym ciosem dla prawych sektorów, które według Castiglioniego zostały pozostawione w „pozycji odwrotu” i musiały stawić silny opór, by odzyskać utracony grunt po krwawe stłumienie protestów ludowych z 2019 r., znanych jako „faszyzm”. Społeczny”.

„Wynik referendum założycielskiego zakończył się przywróceniem tego prawa. Niekoniecznie dlatego, że odmowę można było odczytać jako poparcie dla sektora, bo tak na pewno nie było” – mówi naukowiec.

„Borek nie kontroluje Kongresu i jasne jest, że będzie musiał budować porozumienia z opozycją, a każde porozumienie, które rozwiązałoby kryzys w kraju, musi zawierać prawicę”.

„Ale to dlatego, że stało się jasne, że w wyniku tego wyniku Kongres (w którym większość ma opozycja) odegrał znacznie ważniejszą rolę w procesie założycielskim niż dotychczas” – dodaje.

„Borek nie kontroluje Kongresu i jasne jest, że będzie musiał budować porozumienia z opozycją, a każde porozumienie, które rozwiązałoby kryzys w kraju, musi zawierać prawicę, a to postawiło go w znacznie korzystniejszej sytuacji”.

W tym kontekście nadal istnieje niejasność na nowy rok co do roli, jaką odgrywa najbardziej promienna prawica, która zdaniem analityków próbuje wywrzeć presję na swoich sojuszników i uzyskać większe wpływy pomimo swojego „fragmentaryzacji i słabej wizji”.

„Ruch miał miejsce w wielu obszarach. Widać, że centroprawica, która po pierwszej turze popadła w skrajną depresję, zaczyna odzyskiwać pewne miejsce w debacie konstytucyjnej, gdzie zajmuje nieco wiodącą rolę, podczas gdy dzisiejsza ( radykalna) partia, republikanie zacieśniają polityczny łuk, by zyskać przestrzeń. I będziemy musieli zobaczyć, jak to się przełoży w nadchodzących miesiącach” – podsumowuje Pérez de Ars.

________________________

Współpracuj z naszą firmą:

Zespół 14 Medio Jest oddany poważnemu dziennikarstwu, które odzwierciedla prawdziwą głębię Kuby. Dziękujemy za towarzyszenie nam w tej długiej drodze. Zapraszamy do dalszego wspierania nas, ale tym razem Zostań członkiem naszej gazety. Razem możemy dalej zmieniać dziennikarstwo na Kubie.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *