Skandal z klejnotami, które Arabia Saudyjska podarowała Jairowi de Bolsonaro i byłemu prezydentowi, jest na celowniku

Skandal z klejnotami, które Arabia Saudyjska podarowała Jairowi de Bolsonaro i byłemu prezydentowi, jest na celowniku

Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro jest podejrzany o takie działania Nielegalnie importowane drogocenne klejnoty diamentów podarowanych z Arabii Saudyjskiej i ma pięć dni na zwrot tego, co jest w jego posiadaniu.

Oto spojrzenie na to, co wiadomo na temat tej kwestii, która może stać się prawnym i politycznym problemem dla skrajnie prawicowego byłego prezydenta (2019-2022), który Oczekuje się, że wkrótce wróci do Brazylii ze Stanów Zjednoczonychgdzie przebywa od czasu, gdy Lula da Silva objął prezydenturę 1 stycznia.

Były minister górnictwa i energii Bolsonaro Pinto Albuquerque, który w październiku 2021 r. złożył oficjalną wizytę w Arabii Saudyjskiej, potwierdził, że „wysłannik” saudyjskiego rządu przekazał go swojej delegacji. 2 paczki Pod koniec swojej podróży ujawnił się w gazecie lub stan Sao Paulo.

Po powrocie do Brazylii celnicy na lotnisku Guarulhos w São Paulo odkryli, że pomocnik z Albuquerque miał w walizce jedno z pudeł, bez autoryzacji


W pierwszej był naszyjnik, pierścionek, zegarek i para kolczyków o wartości 3,2 miliona dolarów. Fotka AFP

biżuteria

Urzędnicy odkryli, że pakiet Był pełen diamentowych klejnotów I zajęcie ich za niepłacenie wymaganych należności celnych przywozowych.

Jak wynika z nagrań z monitoringu emitowanych w lokalnej telewizji, były minister potwierdził, że to biżuteria Poświęcono go Pierwszej Damie Michelle Bolsonaro.

Urzędnicy odkryli, że paczka była pełna diamentowej biżuterii.  Fotka AFP
Urzędnicy odkryli, że paczka była pełna diamentowej biżuterii. Fotka AFP

Przemawiając we wtorek do policyjnych śledczych, Albuquerque starał się być mniej natarczywy, mówiąc, że ponieważ dotyczy to biżuterii, Załóżmy, że były dla byłej pierwszej damywedług lokalnych mediów.

Administracja Bolsonaro podobno co najmniej osiem razy próbowała przekonać do tego celników Będą uwalniać klejnotyz administracją w przedostatnim dniu stanu.

Druga paczka uniknęła kontroli celnej I został przekazany Bolsonaro, który według Albuquerque miał go zatrzymać.

Reakcja Bolsonaro na początku skandalu była następująca: „Oskarżają mnie o prezent, o który ani nie prosiłem, ani nie otrzymałem. Nie ma legitymacji z mojej strony”. Powiedział CNN Brazylia.

Obie kolekcje zawierają biżuterię luksusowej szwajcarskiej marki Chopard.

Na początku był naszyjnik, pierścionek, zegarek i para kolczyków. wart 3,2 miliona dolarów.

Drugi zawierał zegarek, pierścionek, długopis, parę spinek do mankietów, różaniec i komplet Szacowany na 75 000 USD Według brazylijskich mediów.

zabroniony

Zgodnie z brazylijskim prawem podróżni wjeżdżający do kraju z majątkiem przekraczającym tysiąc dolarów muszą je zadeklarować.

Zgodnie z brazylijskim prawem podróżni wjeżdżający do kraju z majątkiem przekraczającym tysiąc dolarów muszą je zadeklarować.  Fotka AFP
Zgodnie z brazylijskim prawem podróżni wjeżdżający do kraju z majątkiem przekraczającym tysiąc dolarów muszą je zadeklarować. Fotka AFP

W takim przypadku właściciel musi zapłacić podatek importowy od biżuterii, Równowartość połowy wartości ponad tysiąca dolarów.

Była para prezydencka mogła importować biżuterię bezcłowo Gdyby zostały ogłoszone jako prezenty dla państwaale w tym przypadku przedmioty pozostałyby w zbiorach Pałacu Prezydenckiego w Planalto.

Urzędnicy państwowi Surowo zabrania się im przyjmowania prezentów Isak Falcao, prezes Sindifisco, związku reprezentującego pracowników IRS, powiedział:

„Każdy funkcjonariusz publiczny o tym wie” – powiedział AFP.

Policja federalna (PF) i organ podatkowy wszczęły odrębne dochodzenie w tej sprawie.

Przewodniczący Senackiej Komisji Przejrzystości Zapowiedział też śledztwo Aby ustalić, czy klejnoty były powiązane ze sprzedażą w tym samym roku rafinerii ropy naftowej w północno-wschodniej Brazylii państwowemu funduszowi majątkowemu ZEA Mubadala za 1,65 miliarda dolarów.

Pierwsza partia klejnotów pozostała na międzynarodowym lotnisku Guarulhos.

Federalna Służba Podatkowa twierdzi, że termin uregulowania jego statusu prawnego upłynął w lipcu 2022 r. i tyle Teraz rzeczy można wystawić na aukcję, Podarowane, dodane do dziedzictwa narodowego lub zniszczone.

W poniedziałek brazylijskie media poinformowały, że Bolsonaro zgodził się przekazać władzom drugi komplet biżuterii.

Federalny Trybunał Obrachunkowy (TCU), który nadzoruje publiczne kasy, w środę nakazał Bolsonaro Powrót za pięć dni Druga grupa klejnotów Sekretariatu Generalnego Prezydium Republiki, które mają zostać włączone do dziedzictwa kraju.

Zdecydował również, że celnicy powinni dostarczyć pierwszą paczkę do tego samego organu, a także nakazał przegląd wszystkich prezentów za kadencji Bolsonaro.

W zeszłym tygodniu zapytał Bolsonaro i Albuquerque Zostali przesłuchani przez policję.

Termin jego zeznań nie został jeszcze ogłoszony.

Podczas przesłuchania publicznego TCU może nakazać byłemu szefowi w tę środę zwrot biżuterii, podczas gdy dochodzenie postępuje.

Incydent ten nie wzbudził większego zainteresowania w Arabii Saudyjskiej, ponieważ nie było oficjalnej reakcji księcia koronnego Mohammeda bin Salmana.

Źródło: Agence France-Presse

Dziecko

Zobacz też

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *