Aramco przejmuje polskie aktywa PKN Orlen, aby rozszerzyć swoją obecność w Europie – El Periodico de la Energía

Aramco przejmuje polskie aktywa PKN Orlen, aby rozszerzyć swoją obecność w Europie – El Periodico de la Energía

Aramco Arabia Saudyjska osiągnął szereg umów z największą polską rafinerią, PKN OrlenGdzie arabski gigant naftowy inwestuje w aktywa rafinacja luzem s paliwo odrzutowe w Polskaw kontekście przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen, że Komisja Europejska Uzgodniono warunkowo.

Tym samym Aramco zobowiązało się do nabycia 30% udziałów w rafinerii w Gdańsku o przepustowości 210 000 baryłek dziennie, a także 100% powiązanej z nią działalności hurtowej oraz nabycia 50% udziałów w joint venture z BP w celu sprzedaży samolotów odrzutowych. . paliwo.

Saudyjska firma zapowiedziała, że ​​inwestycje zwiększą obecność Aramco w europejskim sektorze rafineryjnym i zwiększą import ropy do Polski, co jest zgodne ze strategią BKN Orlean dywersyfikacji dostaw energii.

Poza inwestycjami Aramco podpisało Memorandum of Understanding z PKN Orlen i SABIC, jedną z największych światowych firm petrochemicznych, w celu zbadania wspólnych możliwości w Polsce i na świecie. Centralna i Wschodnia Europa.

Tym samym, jeśli akwizycja zostanie sfinalizowana, PKN Orlen zagwarantuje, w ramach długoterminowej umowy, dostawę Saudi Aramco na poziomie od 200 tys. do 337 tys. baryłek dziennie ropy naftowej, co pokryje do 45% zapotrzebowania. Grupa Orlen w Polsce, na Litwie iw Czechach.

„To historyczny dzień dla polskiej energetyki. Zakończenie połączenia to szansa na zapewnienie dostaw do Polski wysokiej jakości ropy naftowej z Aramco” – powiedział. Daniel ObajikPrezes Zarządu PKN Orlen.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *