Białka ludzkich oczu są cechą ewolucyjną związaną z językiem

Białka ludzkich oczu są cechą ewolucyjną związaną z językiem

Biały kolor ludzkiego oka jest cechą ewolucyjną, która może być związana z językiem.


  • Oczy dostarczają nam większości informacji o otaczającym nas świecie.


  • Oko, zwłaszcza oko ludzkie, nie tylko pozwala nam odbierać bodźce, ale także przekazuje te informacje na zewnątrz


  • Pojawienie się zaawansowanego języka lub systemu komunikacji (np. za pomocą gestów) wymaga wysokiego poziomu zaufania do grupy

Wskazują na to badania przeprowadzone przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu Biały kolor ludzkich oczu Jest to cecha ewolucyjna To może mieć coś wspólnego z językiem.

Oczy dostarczają nam większości informacji o otaczającym nas świecie. Ale oko, zwłaszcza ludzkie, nie tylko pozwala odbierać bodźce, Ale także przekazywanie tych informacji za granicę.

Śledzenie wzroku, czyli tzw technologia śledzenia wzroku, Jest używany od wielu lat w medycynie, rozrywce i wielu dziedzinach badań.

A co o niej wiadomo? Ludzkie oko ma bardzo białą twardówkę, która kontrastuje z ciemniejszą tęczówką. Jest to charakterystyczna cecha rasy ludzkiej. Jeszcze nie tak dawno uważano to za cechę odróżniającą człowieka od innych naczelnych. 25 lat temu Nature opublikował przełomową tezę niektórych japońskich naukowców (Kobayashi i Kushima), która zakładała, że Ludzkie oczy były wyjątkowe, ponieważ były białe i duże.

Nowe badania nie potwierdzają poprzedniej tezy, potwierdza lekarz Sławomir Wacewicz, Nauczyciel Centrum Studiów nad rozwojem języka (CLES) Z Wydziału Humanistycznego UMK. „Teraz wiemy, że to pytanie jest znacznie bardziej złożone i że różnorodność jest znacznie większa, niż zakładali japońscy badacze” – mówi.

Rzeczywiście, wiele gatunków małp ma ciała stałe, które są prawie całkowicie ciemne (na przykład orangutan borneański), inne są uderzająco białe (na przykład orangutan sumatrzański), a Istnieją zasadnicze różnice między bonobo. Są osoby, które mają ciemne i jasne plamy lub jedno oko zupełnie inne od drugiego.

Jednak wśród ludzi Ta funkcja jest bardzo potężna: Ze względu na kształt oka i dużą powierzchnię odsłoniętej twardówki, jego białka są bardzo jasne w obu oczach i u wszystkich osób. Istnieje wyraźnie niewielka różnica między populacjami: niektórzy ludzie będą mieli ciemniejszą, bardziej żółtawą twardówkę. Generalnie nie są to znaczące różnice.

agresywność w oczach

Eksperymenty pokazują, że jeśli kolor twardówki jest delikatnie zabarwiony na czerwono lub żółto na zdjęciach, Zmień postrzeganie osoby na zdjęciu. Osoba uważa się za starszą, mniej atrakcyjną i mniej zdrową. Te zmiany koloru występują i są spowodowane drobnymi zmianami lub nagromadzeniem cząstek tłuszczu w oku.

Badania zewnętrznego wyglądu oka to nowa i szybko rozwijająca się dziedzina, w której wiele pozostaje jeszcze do wykazania. Ważne jest porównanie ludzi z innymi naczelnymi, Próba ustalenia presji selekcyjnej, która sprawia, że ​​ludzkie oczy mają nietypowy wygląd, inny niż u innych naczelnych.

Naukowcy biorą pod uwagę co najmniej pięć nacisków ewolucyjnych, które To mogło mieć wpływ na przebarwienia twardówki u ludzi: Osoby z jaśniejszym odcieniem tej części oka zostałyby wybrane jako zdrowsze, młodsze, bardziej atrakcyjne, mniej agresywne i bardziej godne zaufania. „Nasze badania potwierdziły wszystkie te hipotezy, więc do wniosków jeszcze daleka droga” – mówi ekspert. Wyniki badania są publikowane w Scientific Reports.

uczeni CLES UMK Pracują w Toruńskim Zoologicznym Ogrodzie Botanicznym z marmozetami karłowatymi, które są bardzo chętne do współpracy i mają dość jasną twardówkę, ale są tak małe, że ledwo je widać. Naukowcy chcą zobaczyć, jak karłowata małpa zareaguje na jaśniejsze białe i ciemniejsze twarze Zobacz, czy bardziej będą się bać tego drugiego.

„My, nasza grupa badawcza, jesteśmy językoznawcami nietypowymi, których interesuje ewolucja języka w sensie jego pochodzenia” – wyjaśnia prof. Wasiewicz. „ogólnie, Mamy perspektywę ewolucyjną, aby spojrzeć na różne kwestie, a także język, a co więcej, zjawiska komunikacyjne. Dzięki temu możliwe jest rozwijanie ciekawych hipotez łączących wiele dziedzin wiedzy z różnych dyscyplin.”

Ograniczona pewność siebie

Mówi się, że małpy nie mówią, bo Twoja krtań ma inną budowę anatomiczną. – Myślę, że to zupełnie błędny sposób myślenia – mówi toruński językoznawca. Sugeruje: „Moim zdaniem małpy nie używają języka, ponieważ mają podstawę społeczną i nie ufają sobie nawzajem w grupie”.

„Może nie zdajemy sobie z tego sprawy na co dzień, ale ludzie są bardzo towarzyskim, ujmującym gatunkiem. Na przykład dzielimy się jedzeniem z tymi, z którymi jesteśmy spokrewnieni, co jest rzadkością w świecie zwierząt. Jeśli zwierzęta to robią, my nie” t dzielić się jedzeniem ze sobą.” Dlaczego mogą udostępniać informacje? zwrotnica.

Z tego powodu coraz częściej przyjmuje się, że pojawienie się zaawansowanego języka lub systemu komunikacji (np. za pomocą gestów) Wymaga wysokiego poziomu zaufania w grupie.

„Uważamy, że jeśli wymiana informacji na dużą skalę ma mieć jakikolwiek sens, musi istnieć i być utrzymywany pewien poziom zaufania” – wyjaśnia prof. Wacewicz. Stawiamy więc hipotezę, że nasi przodkowie najpierw rozwinęli zachowania prospołeczne, współpracę i zaufanie, a następnie język. Przebarwienie białek oczu może być związane z tym wczesnym etapem”.apostille.

Jeśli ludzie nie ufają sobie nawzajem z powodu konfliktu interesów, to wygląd daje im pewną przewagę. „Sposób, w jaki patrzymy, dobrze pokazuje nasze intencje, bo generalnie trudno jest podjąć jakiekolwiek działanie w kierunku, w którym się nie patrzy” – tłumaczy ekspert. Jest to dobrze znane sportowcom, np. który przewiduje działania wrogów na podstawie kierunku spojrzenia.

Poprzedni japońscy naukowcy postawili hipotezę, że twardówka funkcjonuje u małp Po prostu ukrywa swój wzrok. Jeśli twardówka, tęczówka i skóra wokół niej są ciemne, nikt nie będzie wiedział, gdzie patrzeć, dopóki nie odwróci głowy.

Założenie solidnej twardówki, która pomaga ukryć wygląd, ma sens, Ale wyniki śledztwa nie są jasne. Na przykład szympansy, które energicznie konkurują, mają solidną twardówkę, ale jednocześnie mają jasnożółtą (czyli jasnożółtą) tęczówkę, więc kontrastują tak samo jak u ludzi, choć w przeciwnym kierunku.

Profesor Wacewicz próbuje wyjaśnić, co sprawiło, że ludzie stali się tak pomocnym, społecznie pozytywnym gatunkiem i na tej „autorytatywnej platformie”, jak to nazywa, stworzyli najpierw prajęzyk, a potem język. Konkluduje: „Czy ma to coś wspólnego ze strukturą i kolorem oka? Jeśli tak, to o co chodzi?”

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *