Biden wątpi, czy rakieta, która spadła w Polsce, pochodziła z Rosji

Biden wątpi, czy rakieta, która spadła w Polsce, pochodziła z Rosji

Prezydent Joe Biden powiedział w środę, że „jest mało prawdopodobne”, aby rakieta, która zabiła dwie osoby w Polsce – państwie członkowskim NATO, została wystrzelona z Rosji, ale obiecał wspierać polskie śledztwo w sprawie, jak to określił, rakiety „wyprodukowanej w Rosji”.

Biden, który przebywa w Indonezji na szczycie G20, kilka godzin temu zwołał „nadzwyczajne” spotkanie przywódców G7 i NATO w celu przeprowadzenia konsultacji w sprawie ataku, który miał miejsce we wschodniej Polsce w pobliżu granicy z Ukrainą.

„Istnieją wstępne informacje, które temu zaprzeczają” – powiedział Biden reporterom po zapytaniu, czy rakieta została wystrzelona z Rosji. „Jest mało prawdopodobne, aby połączenie zostało uruchomione z Rosji, ale zobaczymy”.

Nie było od razu jasne, czy Biden dawał do zrozumienia, że ​​Rosja w ogóle nie wystrzeliła rakiety. Ukraina nadal utrzymuje zapasy broni rosyjskiej i radzieckiej, w tym systemu rakiet przeciwlotniczych S-300.

Prezydent, obudzony w środku nocy przez swój personel, aby poinformować go o eksplozji rakiety, zadzwonił do Prezydenta RP Andrzeja Dudy z Indonezji, aby złożyć „głębokie kondolencje” z powodu utraty życia. Biden obiecał na Twitterze „pełne wsparcie i pomoc USA w śledztwie w Polsce”, a także „poświadczenie całkowitego zaangażowania USA w NATO”.

Biden powiedział, że poinformował swoich sojuszników o szczegółach rozmów z Dudą i sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz że panuje „pełny konsensus wśród członków stołu” co do wsparcia polskiego śledztwa w sprawie ataku.

„Dopilnuję, abyśmy dokładnie wiedzieli, co się stało” – zadeklarował prezydent. „Wtedy ustalimy nasz następny krok”.

Prezydent USA spotkał się w jednym ze swoich pokoi hotelowych z przywódcami Grupy Siedmiu, w skład której wchodzą Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone, a także urzędnikami z Unii Europejskiej, w tym Unii Europejskiej Rada. oraz władcy Hiszpanii i Holandii, sojusznicy NATO.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP stwierdziło, że rakieta została wyprodukowana w Rosji. Jednak polski prezydent Duda był bardziej ostrożny co do źródła broni, zauważając, że władze nie są pewne, kto i skąd ją wystrzelił.

Powiedział, że „najprawdopodobniej” został wyprodukowany w Rosji, ale nie zostało to jeszcze zweryfikowane. Jeśli źródło broni zostanie potwierdzone, będzie to pierwszy raz od inwazji na Ukrainę, kiedy rosyjska rakieta spadła na kraj NATO.

Od swego powstania NATO wyznaje zasadę, że atak na jednego członka oznacza atak na pozostałych, dlatego ważne jest zidentyfikowanie źródła wystrzelenia w celu ustalenia kolejnych środków.

Biden powiedział, że przywódcy potępili „najnowszą serię rosyjskich ataków rakietowych”, odnosząc się do tych, które w ostatnich dniach wycelowano w ukraińską sieć energetyczną, powodując powszechne przerwy w dostawie prądu.

„Podczas gdy świat zebrał się na szczycie G20, aby żądać deeskalacji, podczas naszego spotkania Rosja w dalszym ciągu eskaluje swoje działania na Ukrainie” – powiedział Biden. „Na zachodniej Ukrainie doszło do wielu ataków rakietowych”.

Celem Bidena i jego sojuszników było odizolowanie Moskwy podczas szczytu G20. Oczekuje się, że końcowe oświadczenie bloku pokaże, że „większość” państw członkowskich potępia rosyjską inwazję.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *