Były prezydent Polski Wałęsa został przyjęty do szpitala po zakażeniu

WARSZAWA (Reuters) – Lech Wałęsa, były prezydent Polski i lider Solidarności, który odegrał wiodącą rolę w upadku komunizmu, trafił do szpitala z infekcją i pozostanie w szpitalu przez co najmniej tydzień. Powiedział w poniedziałek.

Wałęsa, elektryk w stoczni w portowym mieście Gdańsk, stał się symbolem historycznych przemian, które zakończyły zimną wojnę i stanął na czele ruchu związkowego Solidarność, który w 1989 roku doprowadził do przejścia do gospodarki wolnorynkowej.

W niedzielę Walissa opublikowała na Facebooku zdjęcie, na którym leży w szpitalnym łóżku, z napisem „To się dzieje”.

Rzecznik 78-letniego laureata Pokojowej Nagrody Nobla powiedział Reuterowi, że Walissa ma infekcję i pozostanie w szpitalu w tym tygodniu, ale odmówił podania dalszych informacji.

Walissa przeszła infekcję COVID w styczniu. W ostatnich latach zmagał się z problemami zdrowotnymi i przeszedł operację serca w 2021 roku.

Był prezydentem od 1990 do 1995 roku, pierwszym w postkomunistycznej Polsce.

W ostatnich latach był głośnym krytykiem rządzących w Polsce nacjonalistów Prawa i Sprawiedliwości (PiS), którzy z kolei bardzo krytycznie odnosili się do przejścia od komunizmu do gospodarki wolnorynkowej kierowanej przez Wałęsę. (Sprawozdawczość Joanny Płochińskiej i Anny Lodarchak-Simczuk; Montaż w języku hiszpańskim Javiera Liry)

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.