Gaz rośnie w Europie z powodu mniejszych dostaw z Rosji

Kontrakt na kolejny miesiąc osiągnął dziś rano najwyższy poziom 85,50 €/MWh, a ostatnio został sprzedany na Ice Endex wyższy o 1,39 € i wyniósł 84,50 €/MWh.

Jednak ekwiwalent w hiszpańskim Mibgas wyniósł od 0,28 do 74,35 euro/MWh.

Oczekuje się, że eksport rosyjskiego gazu do północno-zachodniej Europy trzema głównymi rurociągami spadnie o 9 milionów metrów sześciennych z piątkowego poziomu do około 186 milionów metrów sześciennych dziennie w poniedziałek, powiedział Montel.

Analitycy twierdzą, że Europa pozostaje narażona na wszelkie zakłócenia w dostawach, ponieważ wojna Rosji z Ukrainą trwa, szczególnie w nadchodzących miesiącach i do następnej zimy.

Rosja wypowiedziała umowy na dostawy gazu z klientami w Danii, Holandii, Polsce, Bułgarii i Finlandii za nieprzestrzeganie nowej metody płatności w rublach.

Zwiększenie pamięci

Jednak analitycy stwierdzili, że wyższe poziomy magazynowania pomagają złagodzić obawy dotyczące dostaw.

„Poziomy magazynów gazu ziemnego w Europie wracają do normy, a spadek popytu i zwiększona podaż redukują deficyt magazynowy o około 75%” – powiedział Francisco Blanche, Dział Strategii Towarów i Instrumentów Pochodnych Bank of America Europe. „W rezultacie oczekujemy, że magazynowanie w północno-zachodniej Europie osiągnie szczyt na poziomie 59 miliardów metrów sześciennych, o 1 miliard metrów sześciennych więcej niż średnia z pięciu lat” – dodała w notatce.

Jak wynika z danych Gas Infrastructure Europe, europejskie magazyny gazu miały ostatnio 49% pojemności, o 10 punktów procentowych więcej niż w zeszłym roku.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.