Hiszpania trzecim krajem w Europie z najwyższym przeciętnym wynagrodzeniem w relacji do PKB

Hiszpania trzecim krajem w Europie z najwyższym przeciętnym wynagrodzeniem w relacji do PKB

Budowniczy. / plik, archiwum

Zajmuje również pierwsze miejsce w tabeli pod względem produktywności stanu, a płaca minimalna zajmuje drugie miejsce w porównaniu do średniej płacy.

Lucia Palacios

Wynagrodzenia w Hiszpanii, wbrew pozorom, nie są niskie, przynajmniej jeśli mierzy się je w kategoriach gospodarki i produktywności kraju. Co więcej, są one jednymi z najwyższych w Europie, wynika z jednego z wniosków opublikowanego w środę VIII Adecco Monitor dotyczącego wynagrodzeń, w czasie, gdy pensje były przedmiotem debaty w obliczu hiperinflacji.

W szczególności średnia pensja w Hiszpanii, która wynosiła 1751 euro miesięcznie w 2021 r., jest trzecią najwyższą w Europie, jeśli jej stosunek mierzy się PKB na mieszkańca. 82,6% naszego kraju wyprzedzają tylko o 84% Niemcy i 82,9% Włochy, wyraźnie wyprzedzając Francję (80,4%), Danię (72,3%), Holandię (70,4%), Polskę (66,4%), Portugalię (64,6) %) i Szwecji (61,8%) oraz 18 innych krajów. Dwie najniższe wartości procentowe odpowiadają Luksemburgowi (36,7%) i Irlandii (41,7%).

Podobnie, hiszpańska pensja również znajduje się na szczycie tabeli, jeśli mierzy się ją średnią produktywnością: jest szóstą najwyższą w Unii Europejskiej. Odpowiada to 34,9% produktywności (rozumianej jako PKB na osobę zatrudnioną), przed Francją (34%), Finlandią (33,1%) czy Szwecją (30,4%), żeby wymienić tylko kilka. Jedynymi pięcioma krajami o wyższym odsetku Hiszpanów są Niemcy (45,3%), Holandia (39,1%), Dania, Austria (37,8% w obu przypadkach) i Włochy (35,2%). Z drugiej strony najniższy odsetek występuje w Irlandii (19,4%) i Estonii (26,3%).

Raport ostrzega, że ​​to właśnie rozwój produktywności pozwala budzić wątpliwości co do trwałości obecnego poziomu płac w Hiszpanii, ponieważ jest to kraj europejski, w którym produktywność spadła najbardziej w ciągu ostatnich pięciu lat: 4,8%, mocniejszy spadek niż reszta. „Bez zwiększonej produktywności wzrost płac jest nie do utrzymania”, wyjaśnia Adecco.

Z drugiej strony badanie wskazuje również, że Hiszpania znajduje się na dobrej pozycji w Europie, jeśli chodzi o płacę minimalną, ustaloną na 1000 euro miesięcznie w 2022 r., która w ostatnich latach wzrosła o ponad 30%, co budzi podejrzenie, że nowe podwyżki są uzasadnione, dopóki utracone poziomy aktywności nie zostaną odzyskane.

Tym samym zwraca uwagę, że żaden kraj w Unii Europejskiej nie ma płacy minimalnej równej lub większej niż 60% średniej płacy, do której Hiszpania chce iść w przyszłym roku, i potwierdza, że ​​płaca minimalna jest tylko w pięciu krajach. wynagrodzenie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia.

Wraz ze wzrostem do 1000 euro, Hiszpania ponownie umocniła swoją pozycję jako drugi kraj, w którym ustawowa płaca minimalna jest wyższa w stosunku do średniej płacy, na poziomie 57,1%, przewyższając ją jedynie Słowenia (58,8%).

W Belgii, Holandii, Niemczech, Czechach, na Węgrzech iw innych krajach stosunek płacy minimalnej do średniej jest o ponad 10 punktów procentowych niższy niż w Hiszpanii. Twierdzi nawet, że sytuacja jest bardziej niekorzystna, bo dane Eurostatu wykluczają sektor surowcowy i usługi krajowe, dla których średnie zarobki są niższe od przeciętnych. Tym samym jego uwzględnienie sprawi, że stosunek płacy minimalnej do płacy średniej będzie jeszcze wyższy.

Wreszcie obserwator zwraca uwagę na „wielką dysproporcję” między społeczeństwami. Tak więc we Wspólnocie Madrytu i Kraju Basków płaca minimalna w wysokości 1000 euro odpowiada mniej niż 50% średniego wynagrodzenia, podczas gdy na Wyspach Kanaryjskich i Estremadura jest to ponad 70%. Istnieje tylko pięć wspólnot autonomicznych, w których płaca minimalna wynosi mniej niż 60% średniej płacy (Madryt, Kraj Basków, Nawarra, Katalonia i Asturia).

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *