Inwazja zagraża Polsce

Inwazja zagraża Polsce

Polska stała się głównym odbiorcą ukraińskich uchodźców od początku rosyjskiej inwazji, przyjmując 1783 000 osób do 14 marca. W rozmowie z El Economista ambasador RP w Meksyku Maciej Ziętara podkreślił, że wsparcie humanitarne dla Ukrainy pod każdym względem jest bardzo ważne i zaznaczył, że w razie potrzeby jego kraj może przyjąć nawet cztery miliony Ukraińców.

─ Czy w Polsce są zagrożenia bezpieczeństwa?

Inwazja na Rosję naraża również Polskę na egzystencjalne niebezpieczeństwo, jak powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski, być albo nie być państwem, a my, mając granicę z Rosją, możemy w pewnym momencie stać się celem bardzo nieprzyjaznych działań Rosji.

To niebezpieczeństwo istnieje i faktycznie przemówienie prezydenta Putina, gdy tak zwane republiki doniecka i ługańska zostały jednostronnie uznane za tę tęsknotę za odbudową imperium rosyjskiego na początku XX wieku, wydaje mi się zupełnym złudzeniem. , ponieważ nie ma nic wspólnego ze światem XXI wieku, a w swoich różnych interwencjach w taki czy inny sposób zagrażał nie tylko Polsce, ale wszystkim państwom NATO, które pomagają Ukrainie z bronią.

─ Jakie scenariusze widzisz na Ukrainie?

Negocjacje między Ukrainą a Rosją są w toku i jasne jest, że cała nadzieja na świecie jest taka, że ​​dojdzie do porozumienia, ale przede wszystkim, że Rosja zakończy inwazję i wycofa swoje siły. Rosja stawia warunki, które wcześniej nie były dla Ukrainy do zaakceptowania, co może utrudnić osiągnięcie porozumienia, ale musimy być pewni, że negocjacje te prędzej czy później doprowadzą do pozytywnego wyniku.

─ Czy Polska otwiera drzwi dla Ukraińców, czy jest to polityka państwa?

Zarówno polskie władze, rząd centralny i samorządowy, jak i społeczeństwo obywatelskie otwierają drzwi dla Ukraińców i wszystkich uchodźców z tego kraju. I oczywiście jest to polityka państwa, bo Ukraina jest naszym sąsiadem, narodem siostrzanym i nie możemy jej zostawić w tak tragicznej sytuacji w obliczu bezprecedensowej inwazji.

Ukraina powinna otrzymywać wszelkiego rodzaju pomoc humanitarną, broń i udogodnienia finansowe z całego świata.

─ Jaka jest zdolność Polski do przyjmowania uchodźców i na jakich warunkach?

Nasz rząd może przyjąć od jednego do czterech milionów ludzi. Nie ma limitu czasowego, ale jeśli mówimy o czasie przyznanym przez rząd, to wszyscy obywatele, którzy wjeżdżają do Polski mogą legalnie przebywać przez 18 miesięcy i przed końcem tego okresu mogą ubiegać się o pobyt czasowy na 3 lata. Licząc cały ten okres, mówimy o 4 i pół roku, co zgodnie z obowiązującym prawem może wystarczyć na okres zamieszkania.

Jeśli chodzi o nasze możliwości, łączą się różne sposoby pracy, takie jak posiadanie ośrodków azylowych na granicach, przekształcanie miejsc pracy w duże ośrodki dla uchodźców, a z drugiej strony istnieją wszystkie działania społeczeństwa obywatelskiego, firm i organizacji pozarządowych, które mają umieszczać uchodźców w ich domach i udzielać im bezpłatnego schronienia.

─ Czy masowy exodus Ukraińców może skomplikować europejski system imigracyjny?

Wielu Ukraińców, którzy przyjeżdżają do Polska Na pewno mają nadzieję, że będą mogli wrócić do domu, ich pobyt będzie tylko tymczasowy. Z drugiej strony Polska jest w stanie wchłonąć setki tysięcy pracowników z Ukrainy lub innych krajów, którzy mogą później uzyskać stałe miejsce zamieszkania. Ponadto Unia Europejska przekazała już 500 mln euro Ukraińcom przebywającym jeszcze w ich kraju oraz tym, którzy przebywają za granicą.

Około połowa ukraińskich uchodźców to dzieci i młodzież, które mogą zapisać się na bezpłatną edukację publiczną w Polsce. Obywatele ukraińscy mają prawo do pracy bez zezwoleń i mają dostęp do systemu opieki zdrowotnej za darmo i natychmiast.

Masowy exodus uchodźców ukraińskich różni się od innych niedawnych fal uchodźców, na przykład uchodźców Bliski wschódPonieważ wielu z nich może z łatwością wejść na rynek pracy w krajach Europy Środkowej, krótko mówiąc, nie muszą przebywać w ośrodkach dla uchodźców miesiącami czy latami. Kolejną zaletą jest bliskość językowa.

Obecnie w kraju działa ponad 6000 ukraińskich firm PolskaTo dobre narzędzie do pomocy uchodźcom.

Czy nałożenie sankcji gospodarczych zmieni plany rosyjskiego prezydenta? Czy są inne sposoby odpowiedzi?

Uważamy, że reżim sankcji nałożonych przez różne kraje na Rosję jest niezbędnym narzędziem do zmuszenia agresora do podporządkowania się. Nie uważamy, że są to środki przesadzone lub niesprawiedliwe, wręcz przeciwnie.

Ukrainę można wesprzeć w tym konflikcie na trzy sposoby: jedną dyplomatycznie, to znaczy wesprzeć negocjacje, czyli niektóre kraje, które nie są w centrum podejmowanych przez nie działań NATOjak Izrael. Innym jest reżim sankcji, zwłaszcza finansowych, takich jak wyłączenie Rosji z systemu SWIFT czy zamrożenie jej aktywów. Trzecim środkiem jest zaprzeczanie dezinformacji rozpowszechnianej przez różne agencje i sieci społecznościowe.

rrg

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *