Kamala Harris potwierdza zaangażowanie USA w Rumunii i Polsce

Kamala Harris potwierdza zaangażowanie USA w Rumunii i Polsce

Wiceprezydent USA miał dziś uczestniczyć w inauguracji Gabriela Boricha w Chile, ale w obliczu wojny Rosji na Ukrainie odwiedziła sąsiednie kraje NATO..

Wiceprezydent USA Kamala Harris w piątek (03.2022) pochwalił podczas wizyty w Bukareszcie humanitarną reakcję Rumunii na kryzys uchodźczy wywołany wojną na Ukrainie. „Chciałbym przez chwilę porozmawiać bezpośrednio z Rumunami, aby im podziękować w imieniu Stanów Zjednoczonych” – powiedział Harris po spotkaniu z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. „Rumunia była wyjątkowa pod względem hojności i odwagi” – dodał.

Harris powtórzył tam swoją obietnicę, że NATO „będzie bronić każdego centymetra swojego terytorium” i będzie bronić każdego państwa członkowskiego w przypadku ataku. „Nasze zobowiązanie do przestrzegania Artykułu 5 jest konsekwentne i absolutne” – powiedział Harris, odnosząc się do artykułu traktatu NATO, który stanowi, że każdy atak na jednego członka NATO będzie traktowany jako atak na jego terytorium przez wszystkich pozostałych członków.

Wiceprezydent USA udał się do Bukaresztu jako ostatni przystanek na mini-wycieczce, która zabrała ją wczoraj do Polski i służyła zademonstrowaniu poparcia USA dla krajów NATO, które mają najdłuższą granicę z Ukrainą. „Traktujemy to poważnie i jesteśmy gotowi do działania” – dodał przedstawiciel Białego Domu o możliwym rosyjskim ataku na Rumunię, kraj, który dzieli ponad 650 kilometrów granicy z Ukrainą.

Dodał, że Waszyngton zdaje sobie sprawę z „specjalnych wyzwań” stojących przed tym krajem. Rumunia to kraj tranzytowy dla dziesiątek tysięcy ludzi codziennie uciekających z Ukrainy. Wolontariusze z sektora prywatnego i władz lokalnych zapewnili pomoc, wyżywienie i tymczasowe zakwaterowanie. Podczas swojej wizyty Harris rozmawiała z Iohannisem, a także premierem Nikołajem Siuką i innymi członkami rządu Bukaresztu, koncentrując się na wyzwaniach dla bezpieczeństwa, jakie stwarza rosyjska inwazja na sąsiednią Ukrainę.

Harris zauważył, że jego administracja wysłała tysiąc żołnierzy do Rumunii, która dołączyła do ponad tysiąca, które Stany Zjednoczone już rozmieściły w rumuńskiej bazie lotniczej Michaiła Kogalnisano na wybrzeżu Morza Czarnego, największej infrastrukturze NATO. w południowo-wschodniej Europie. Była przygotowana do wzmocnienia tej obecności wojskowej w zależności od rozwoju wydarzeń na Ukrainie.

Ze swojej strony Iohannis powiedział, że „NATO będzie działać bez wahania w obronie każdego z sojuszniczych krajów, w tym Rumunii”. Podkreślił, że jego kraj nie miał wcześniej solidnych „gwarancji bezpieczeństwa”, takich jak te, które daje członkostwo w NATO. Jednak Iohannis zaprzeczył, jakoby istniały oznaki agresji Rosji na Rumunię.

LGC (dpa/efe)

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *