Kolorowe obligacje: opcja finansowania przyjazna dla środowiska

Kolorowe obligacje: opcja finansowania przyjazna dla środowiska

Pojawił się jako alternatywa dla konwencjonalnych obligacji, aby finansować potrzeby narodu w zrównoważony sposób.

Jednym ze sposobów, w jaki kraj powinien zdobyć pieniądze, kiedy tego potrzebuje, jest emisja obligacji. Urugwaj zrobił to w zeszłym tygodniu i kupił około 1,7 miliarda dolarów długu.
Ale w ostatnich latach pojawiła się alternatywa dla tradycyjnych linków, którymi są linki tematyczne lub kolorowe.

Więzy te mają na celu zrównoważone finansowanie potrzeb kraju, czyli dbanie o zasoby pokoleniowe uwzględniające środowisko, zdrowie i jakość życia.

Jak oni pracują?

A) Obligacje kupują inwestorzy, którzy są coraz bardziej świadomi troski o środowisko.

B) Pozyskane środki będą przeznaczone wyłącznie na projekty zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Inwestor otrzyma odsetki, jakie zapłaciłaby konwencjonalna obligacja, ale zyska też zobowiązanie do osiągnięcia określonych wytycznych i celów.

Blue Bond (rozwój przemysłu rybnego z uwzględnieniem mórz i oceanów), Orange Bond (kultura, sztuka i własność intelektualna), Yellow Bond (technologia) i Green Bond (środowisko).


Obligacje te są coraz częściej wykorzystywane, jak widać na tym wykresie, po części dlatego, że inwestorzy stają się coraz bardziej wymagający co do tego, co i jak zostaną wykorzystane pieniądze, które pożyczyli.

Dziś kraje, które go najczęściej używają, to Chiny, Stany Zjednoczone i Niemcy. W regionie: Chile i Kolumbia. Są wykorzystywane zarówno w sferze publicznej, do finansowania przez państwo, jak iw sferze prywatnej do projektów. Na przykład w Urugwaju doszło do niedawnych doświadczeń między BBVA a Islamskim Bankiem Rozwoju.

Urugwaj jest w trakcie emisji obligacji skarbowych o tych cechach. Ministerstwa gospodarki, przemysłu i środowiska identyfikują projekty, które osiągną te cele, aby wejść na rynek w perspektywie średnioterminowej. Jakie są alternatywy?

Zielone obligacje, zakładające na przykład odnawialne źródła energii, efektywność energetyczną, zapobieganie zanieczyszczeniom, czysty transport lub zrównoważone obligacje, które są zgodne z powyższymi, ale dodają czynniki społeczne: takie jak mieszkalnictwo, zatrudnienie i podstawowa infrastruktura.

Do tej pory dziesiątki krajów na świecie korzystały z tego typu obligacji. Polska była pierwszym w 2016 r. Urugwaj ma nic innego jak list motywacyjny: to jeden z najlepiej sklasyfikowanych krajów w rankingu zrównoważonego rozwoju JP Morgan Index.

Rzeczywistość jest taka, że ​​świat zaczyna patrzeć w tym kierunku: do punktu, w którym finanse i troska o środowisko nie wykluczają się wzajemnie, ale raczej się uzupełniają. Urugwaj włącza się w ten trend.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *