Konieczność i ryzyko zacieśnienia polityki pieniężnej | Opinia

Decyzja Rezerwy Federalnej o podniesieniu stóp procentowych o pół punktu, najsilniejszy wzrost od 2000 r., kiedy to Alan Greenspan przewodniczył organowi, silnie podkreśla zmianę cyklu polityki pieniężnej, której wyraźnym celem jest walka z inflacją. Wczorajsze ogłoszenie Fed zbiegło się z ogłoszeniem Islandii – której bank centralny zapowiedział wzrost o 100 punktów bazowych – oraz Indii, które zwiększyły te punkty o 40 punktów bazowych, czekając na wzrost w Brazylii. Również w Europie w ostatnim czasie nastąpiły podwyżki stóp procentowych, jak w Norwegii, Anglii czy Szwecji, a także w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii i Czechach, a także w wielu gospodarkach wschodzących, podczas gdy w Europie Środkowej Bank przygotowuje się do tego samego, być może w lipcu, a przynajmniej przed końcem roku.

Rygor zmiany jednej trzeciej Rezerwy Federalnej, odkąd zaczęła ona podnosić ceny pieniądza w marcu zeszłego roku, jest szczególnie silny po słabych danych o aktywności w gospodarce amerykańskiej w pierwszym kwartale tego roku, gdy PKB spadł o 1,4%. , miara stopnia, w jakim kontrolowanie inflacji stało się priorytetem Rezerwy Federalnej. Fala rosnących stóp procentowych, która zaczyna rozprzestrzeniać się na dużą część banków centralnych na całym świecie, kontrastuje z powolnością Europejskiego Banku Centralnego, który powoli zdał sobie sprawę, że inflacja była czymś więcej niż tylko przejściowym problemem i że teraz to bierze. w decyzji o przyjęciu leku.

Prawdą jest, że Frankfurt musi postępować z chirurgiczną ostrożnością w obliczu ryzyka, że ​​wyższe stopy procentowe spowodują fragmentację fiskalną w strefie euro, co ożywi Europę podzieloną między niektóre kraje aplikujące i najbardziej zadłużone, a inne kraje mocno zadłużone. I bardziej wrażliwy. Europejski Bank Centralny uznał, że ewolucja premii za ryzyko w najsłabszych gospodarkach może stać się czerwoną linią odradzającą zaostrzanie polityki pieniężnej, ale ewolucja cen, zaostrzona przez kryzys energetyczny i konflikt o Ukrainę, powoduje konieczność podejmij działanie. W gospodarce europejskiej, której ożywienie może zahamować inflacja. Nic dziwnego, że znaczna część problemu i rozwiązania fragmentacji fiskalnej leży w rękach samych państw członkowskich, które muszą przyjąć politykę fiskalną zdolną do wysłania rynkom sygnału, że stabilność rachunków publicznych pozostaje niezbędna.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *