Lato nad brzegiem Wisły

Lato nad brzegiem Wisły

Warszawa: Lato nad brzegiem WisłyIgor Galo

Za nieco ponad ćwierć wieku Warszawa przeszła prawdziwą przemianę. Miasto, które aż do upadku muru berlińskiego nie można było swobodnie zwiedzać, obecnie jest magnesem dla turystów zainteresowanych kulturą i historią, a w miesiącach letnich także atmosferą uliczek jego historycznego centrum czy brzegów rzeki. rzekę Wisłę. .

przydatna informacja

* Lokalną walutą jest złoty. Jedno euro to ok. 4,4 złotego. Karty są akceptowane w prawie wszystkich sklepach. Kantory zlokalizowane są we wszystkich obszarach turystycznych, szczególnie w centrum miasta (wokół Pałacu Sztuki i Nauki) oraz na Starym Mieście.

* Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego Zapewnia zasięg na terenie Polski.

*Polska należy do strefy Schengen (paszport nie jest wymagany) oraz Roaming telefoniczny jest bezpłatny.

* On Lotnisko i Centrum miasta (Stacja) Dołączcie pociąg.

* Przełęcz warszawska (warsawpass.com) to alternatywa dla podróżników chcących zwiedzić dużą ilość zabytków. Dwudniowa wycieczka kosztuje 199 zolte (40 euro) i umożliwia wejście bez kolejek. Przećwicz, jeśli odwiedzisz 5 lub więcej atrakcji.

Klasyka warszawska

the stare MiastoPomimo nazwy Nowe Miasto, jest to historyczne centrum Warszawy. Zbudowano go na cyplu zwróconym ku Wiśle w XIII wieku Stolica Polski w 1596 r. po odebraniu tytułu Krakowowi. Jeśli złoty wiek Polski przypadał na XV i XVI wiek, kiedy zasięg królestwa w Europie można było porównywać jedynie z imperium hiszpańskim, to świetność Warszawy przyszła znacznie później, bo około XVIII wieku. Splendor, który można odkryć spacerując po nim Królewska drogaktóra biegnie przez Noey Świat i Krakowskie Przedmieście (ulica przedmieść Krakowa), łącząc niektóre z najważniejszych punktów miasta.

Bazar.

Z jednej strony tak Zamek Królewski, kamień węgielny starożytnego miasta. Pomnik, podobnie jak niemal całe miasto, uległ zniszczeniu podczas II wojny światowej, a pomnik odbudowano na podstawie obrazów, fotografii i dokumentów. Pałac jest otwarty dla turystów, którzy mogą zwiedzać apartamenty królewskie, salę tronową oraz odzyskaną kolekcję obrazów i przedmiotów dekoracyjnych z audioprzewodnikiem w języku hiszpańskim (www.zamek-krolewski.pl). Można także spacerować po ogrodach bez konieczności płacenia za wstęp lub zjeść lunch w jednej z restauracji, z których roztaczają się najlepsze widoki w mieście.

Niedaleko zamku znajduje się kolejny symbol Warszawy: sklep. Przewodniczy mu syrena Sawa, według legendy siostra Kopenhagi, która ze swoją tarczą i mieczem pełni funkcję opiekunki i symbolu miasta. To także idealne miejsce na obiad na tarasach, gdzie serwowane są typowe dania kuchni polskiej, takie jak pierogi, czyli makaron nadziewany różnymi mięsami i serami, zupa żuryk z kiełbaskami i jajkami podawana na pieczywie, flaki lub klonik oraz zimne zupy. burak.

Pałac Kultury i Nauki.

Docenią to również ci, którzy chcą zagłębić się w historię Muzeum WarszawskieMieści się w jednej z jedenastu historycznych kamienic miasta, która zlokalizowana jest wokół Starego Rynku. Z najwyższego piętra roztacza się panoramiczny widok na zabytkowe centrum miasta. Inne ciekawe miejsca w okolicy to muzea poświęcone bardziej znanym sąsiadom, takie jak Muzeum Marii Curie, laureatki Nagrody Nobla i odkrywczyni promieni rentgenowskich i jej panieńskiego nazwiska Skłodowska, czy Muzeum Chopina (https://muzeum .nifc .pl/).

Trochę daleko od tego obszaru, ale z tego samego okresu Łazienki Królewskie To tu zachowała się letnia rezydencja ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego, obecnie przekształcona w muzeum. Park, jeden z największych w mieście, cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów, gdyż w każdą niedzielę lata latem odbywają się bezpłatne koncerty plenerowe z repertuarem Chopina.

Jakie filmy warto obejrzeć przed podróżą?

• Dziesięć Przykazań Krzysztofa Kieślowskiego. Jedno z arcydzieł polskiego kina, w którym reżyser dokonuje przeglądu Dziesięciu Przykazań przez sąsiadów kamienicy w czasach PRL-u. Dostępne na YouTube i na CD w bibliotekach internetowych.

• 1920. Bitwa Warszawskaprzez Jerzego Hoffmana. Jedna z największych polskich produkcji filmowych, opowiadająca o konfrontacji armii polskiej, która niedawno odzyskała niepodległość po I wojnie światowej, z armią radziecką walczącą nad brzegami Wisły. Dostępny w dwóch filmach.

pianista, przez Romana Polańskiego. Historia żydowskiego dziennikarza i muzyka w okupowanej Warszawie. Częściowo nakręcony w dzielnicy Pragi. Dostępny na Netfliksie.

Warszawski komunizm

Budynki te mają złożony związek z okresem komunizmu, którego doświadczał kraj w latach 1945–1989, pod rządami którego odbudowano dużą część obecnego miasta. Ale dla podróżnika z Zachodu przykłady urbanistyczne i architektura tamtych czasów były dość zdumiewające. Pałac Kultury i Nauki Jest największym kaznodzieją tej epoki. Zbudowany w centrum współczesnego miasta w latach pięćdziesiątych XX wieku na wzór podobnych budynków w Moskwie, na wysokości 237 metrów, był najwyższym budynkiem w mieście XX wieku i stale przypominał mieszkańcom miasta, kto rządził . Obecnie mieści się w nim kilka teatrów i sal wystawowych, ale jego główną atrakcją jest potencjał Idź do jej punktu widokowego na 30 piętrzeZ którego widać całą stolicę Polski.

W niedziele organizowane są plenerowe koncerty chopinowskie.

Wokół niego rozciągają się duże, szerokie aleje i dzielnice w stylu sowieckim, takie jak MDM, gdzie w wielu oficjalnych budynkach zachowały się typowe płaskorzeźby zarezerwowane dla robotników i chłopów, którzy dziś dzielą przestrzeń z koncesjonariuszami i designerskimi tawernami. A w tej okolicy można zwiedzić Muzeum Życia w PRL-u (https://mzprl.pl/), w pobliżu Plaza de la Constitución; Co za ironia życia, leży na smażonym kurczaku Kentucky.

Slumsy MuranoBudynek wzniesiony według standardów sowieckich na terenie byłego getta to kolejny przykład komunistycznego planowania. W tej okolicy znajduje się Pomnik Bohaterów Getta, który powstał wkrótce po zakończeniu II wojny światowej, Muzeum Historii Żydów Polskich, które dokonuje przeglądu ich obecności w Polsce od średniowiecza oraz cmentarz żydowski . .

Główne platformy dlaBezpłatne wycieczki Oferują wycieczki z przewodnikiem po tej okolicy, gorąco polecam Jeśli chcesz zagłębić się w tragiczne wydarzenia.

Rynek, stoi syrena Sawa.

Nowoczesna Warszawa

Po upadku reżimu komunistycznego w 1989 r. Polska rozpoczęła nowy etap w swojej historii. Warszawa stała się świadkiem nowej transformacji, w której powrót do tradycji kulturowych i religijnych zmieszał się ze światowymi trendami. proces ten nabrał tempa po przystąpieniu UE do Unii Europejskiej w 2004 r oraz wzrost gospodarczy, jakiego miasto doświadczyło w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

Choć proces ten znalazł odzwierciedlenie w całym mieście, to w rejonie Pragi był on najbardziej widoczny. Położone na wschodnim brzegu Wisły, nie zostało poważnie zniszczone przez II wojnę światową i było obszarem przemysłowo-mieszkalnym z własnym życiem społecznym naprzeciw bardziej masywnego i instytucjonalnego centrum miasta.

Dziś dzielnica podlega ciągłym przemianom. Aby przyciągnąć nowych sąsiadów, stare magazyny i fabryki zmieniły przeznaczenie. Jednym z takich przykładów jest Konisir Praga, dawna destylarnia wódki, w której dziś mieszczą się designerskie butiki i nowoczesne restauracje, a także biura międzynarodowych firm technologicznych. Jednak jest szczególnie popularny wśród turystów w Muzeum Polskiej Wódki, które oferuje wycieczki z przewodnikiem i efektowną degustacją końcową, podczas której można zobaczyć, jak destylowany jest popularny trunek, uznawany przez Polaków za swój własny.

Słodycze i ciasta w Warsaw Cafe.

To nie jedyne atrakcje w okolicy. Muzeum Neonóww którym odnaleziono ponad 200 plakatów reklamowych z czasów sowieckich, to kolejna atrakcja, obok zoo dla podróżujących z rodziną, czy plaż nad rzeką, które w długie letnie dni są dobrym miejscem do odpoczynku i kontemplacji w stare miasto.

Drugi brzeg Wisły, poniżej historycznego miasta i centrum urbanistycznego, również przechodzi własną transformację. Miasto przywraca spacer po rzece Jako teren rekreacyjno-sportowy. Wzdłuż brzegu rzeki, gdzie w słoneczne dni gromadzą się uliczni muzycy, rowerzyści i piesi, otwarto pływające puby, w których można cieszyć się długimi, letnimi dniami.

Znajduje się również tutaj Muzeum Kopernika i Centrum NaukiKu czci wielkiego polskiego uczonego, czyli Bibliotekę Uniwersytecką, na której dachu znajduje się ogólnodostępny park ludowy, z którego roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków na centrum miasta i rzekę Wisłę. Wyjątkowe miejsce na zakończenie każdej wizyty w mieście, zwłaszcza o zmierzchu.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *