Polska. Niższa izba parlamentu uchwaliła kontrowersyjną ustawę medialną

Madryt, 17 lat (prasa europejska)

Niższa izba parlamentu RP zatwierdziła w piątek kontrowersyjną propozycję ustawy medialnej, która zdaniem jej krytyków atakuje wolność słowa, mimo że prezydent Polski Andrzej Duda wniósł przeciwko niemu możliwe weto. stół. ustawodawstwo.

Ustawa, wprowadzona przez konserwatywny rząd Prawa i Sprawiedliwości, wróciła do Izby Reprezentantów po odrzuceniu przez Senat we wrześniu — większość potwierdziła opozycja. W trakcie długiej drogi, jaką przebyła ustawa, Duda wyraził już, że nie zamierza podpisywać ustawy w stanie, w jakim jest obecnie przygotowywana, i że rząd nie ma poparcia potrzebnego do odrzucenia prezydenckiego weta.

W ten piątek, przy 229 deputowanych za, 212 przeciw i 11 wstrzymujących się, wyszedł ponownie mimo głosowania przeciwko Senatowi, co oznacza, że ​​osoba znana jako „lex TVN” idzie do stołu Dudy, musisz zdecydować, czy chcesz podpisz to lub nie.

„Nie został jeszcze wysłany (do waszego biura). Zostanie przeanalizowany i podjęta odpowiednia decyzja” – powiedział Duda, pytany w ten piątek po zielonym świetle Izby Reprezentantów, zbierając portal informacyjny Onet.pl. . . Wskazał też, że prezydent ma kilka możliwości, gdy ustawa dotrze na swój stół: podpisać ją, sprzeciwić się jej lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego w przypadku wątpliwości co do jej konstytucyjności.

Jeśli dla rządu tekst służy ochronie krajowych kajdan przed przejmowaniem przez firmy spoza Europy — mówią, że ma to zapobiec przejęciu ich przez Chiny lub Rosję — jego krytycy twierdzą, że jest to atak na wolność słowa, ponieważ zmusiłby American Discovery sprzeda TVN, największy kanał Szczególnie niezależny w kraju.

Po piątkowej decyzji chargé d’affairs ambasady USA w Polsce Bex Aliu powiedział na swoim koncie na Twitterze, że Waszyngton był „bardzo rozczarowany zatwierdzeniem projektu ustawy”.

„Mamy nadzieję, że prezydent Duda będzie działał zgodnie ze swoimi wcześniejszymi wypowiedziami, aby wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa” – dodał w petycji do prezydenta o zawetowanie tej inicjatywy.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *