Sobota 8 w Iguazu: Etniczna moda i kino na Festiwalu Sztuki Dźwięku prezentowanym przez Juana Palomino

Sobota 8 w Iguazu: Etniczna moda i kino na Festiwalu Sztuki Dźwięku prezentowanym przez Juana Palomino

Spotkanie odbywa się w City of Falls Events and Convention Center (ulica Tres Fronteras 780), zgodnie z dziesiątą edycją Targów Rzemiosła Misyjnego, które rozpoczynają się dzień wcześniej. Wszystkie z bezpłatnym wstępem i otwarte dla publiczności.

Filmy krótkometrażowe i fabularne Aktor Juan Palomino będzie odpowiedzialny za prezentację filmów krótkometrażowych i fabularnych, które zostaną pokazane w INCAA Space. (Iturim), z Puerto Iguazu, godz. 17:00, a następnie prelekcje. Każdego dnia będzie wyświetlany jeden film fabularny, a ponadto zawsze dodawane są inne filmy krótkometrażowe o tematyce lokalnej muzyki i kultury.

A w sobotę pojawia się rola „Cerro Quemado” w reżyserii Juana Pablo Ruiza. To dokument obserwacyjny z elementami poetyckimi. Koncentruje się na Michaela Shock, słynnej folklorystce i quinista. W jego matce, Cornelii Yorkie i babci, Philippie Zerpie, centralnym punktem jest spotkanie tych trzech kobiet na szczycie wzgórza, gdzie w całkowitym odosobnieniu żyje największy z rodu. „Cerro quemado” odbyło wspaniałe tournée po międzynarodowych festiwalach, przechodząc m.in. przez oficjalne sekcje wydarzeń takich jak DocumentaMadrid (Hiszpania), Festiwal Krakowski (Polska) i Festiwal Dei Popoli we Florencji (Włochy). W kraju został pokazany w ramach Cine de las Alturas w 2020 roku.

W niedzielę zostanie pokazany film „Soy Aimé”, wyprodukowany w Patagonii film fabularny, wyreżyserowany przez wielokrotnie nagradzaną aktorkę i reżyserkę z Neuquén Aymará Rovera, z udziałem Charo Bogarina, który gra piosenkarkę i aktywistkę Mapuche, Aimé Painé. To dziewczyna z plemienia Mapuche wyrwana ze swojej ziemi w Patagonii w 1943 roku, wychowana wśród zakonnic i dyskryminowana ze względu na swoje pochodzenie. W wieku dorosłym szuka swojej rodziny. W środku dyktatury została piosenkarką, zmieniła imię na Amy Payne i poznała swoje korzenie. Droga poszukiwania i denuncjacji zaczyna się w mądrości jego ludu. Jest pierwszą kobietą Mapuche, która rozwinęła swój głos. Jego życie było tajemnicą, a jego praca jest skarbem dziedzictwa ducha południowej natury.

Film jest zdobywcą nagrody „Najlepszy film fabularny” na Festival de la Patagonia Essen, Chile 2020. Został zaprezentowany w marcu 2022 roku w „La Semaine de cinéma de femmes d’Amérique du Sud à Paris” we Francji. Zainteresowanie kulturalne, społeczne i edukacyjne zostało zadeklarowane przez Ministerstwo Kultury Narodowej i INAI (Indigenous Affairs Institute) w Argentynie. Został wybrany na „Kobiety i Festiwal Filmowy 2022” w Buenos Aires w Argentynie.

W poniedziałek zabrzmi utwór „Oiant, Music for an Ancestor’s Future”, skomponowany przez Nacho Garacino, który przez 14 lat akompaniował Orkiestrze Instrumentów Oryginalnych i Nowych Technologii Uniwersytetu Tres de Vibrero (OIANT), co zaowocowało wyjątkowymi nagraniami orkiestrowymi. jego muzyka. dookoła świata. Opierając się na wycieczce po Peru w 2019 roku jako narracja, dokument rekonstruuje historię OIANT i jego kroki na wszystkich kontynentach, wchodząc w interakcję z ich kulturami. Dokument stara się zanurzyć w świecie, w którym tradycja i nowoczesność spotykają się w muzyce, aby zdefiniować nowy sposób odczuwania Ameryki Łacińskiej. Pokazuje podróż przez różne regiony oryginalnej orkiestry instrumentalnej i nowych technologii oraz ich walkę o ustanowienie nowego paradygmatu muzycznego wolnego od dominujących trendów.

Więcej niż tylko ubrania
W ramach festiwalu będzie przestrzeń do spotkań z projektantami, którzy pracują nad ubraniami o innej koncepcji. Jego praca będzie sposobem na otwarcie imprez w Iguazu Convention and Events Center o godzinie 19:00. Są to misjonarka Alicia Nachornouk, która pojawi się w sobotę, oraz Laura Costidiano z Corrientes, która pojawi się w niedzielę.

Alicia Nachiornuk przedstawia „Misiones Simbol”, galerię sztuki prezentującą modę z recyklingu i eko, z szeregiem unikalnych przedmiotów wykonanych z lokalnych materiałów, takich jak gąbki warzywne, łuski kukurydzy, kwiaty i nasiona cedru. „Misiones Simbol” to kaligrafia nazwana przez jej twórcę „Haute Couture of Monte”. W swoich ubraniach łączy naturalne materiały, barwniki i ręcznie robione ubrania. Każdy utwór inspirowany jest kulturą mbya guaraní, a także misyjną florą i fauną.

Ze swojej strony Laura Costidiano zaprezentowała swoje kolekcje „Sangre Guaraní” i „Espíritu Taragüi” z projektantem Gustavo Gómezem Navarro. Obaj pochodzą z prowincji Corrientes. Chodzi o design, odzież i akcesoria wykonane z dbałością o środowisko i inspirowane sztuką, kulturą i tożsamością regionu przybrzeżnego. „Sangre guaraní” to kaligrafia stworzona w celu dowartościowania i promowania bogactwa i szacunku dla naszego dziedzictwa. Jest to przedstawienie i interpretacja historycznych elementów Guarani w sposobie ubierania się, produkcji odzieży wykonanej ze stuprocentowo naturalnych tkanin bawełnianych oraz dodatków wykonanych z nasion, wyrzuconego drewna i roślin.

W grupie Mauro Rubin robi opaski z wkładami natury zebranymi z gór i jeziora. Po paradach numery muzyczne będą nadal reprezentować kulturę przodków ich obszaru (kolla, mbya guaraní, wichi, qom, huarpe, charrúa i mapuche).

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *