Sztuczna inteligencja nie zastąpi Myszki Miki, mówi jego Disneyowski głos

Sztuczna inteligencja nie zastąpi Myszki Miki, mówi jego Disneyowski głos

Wczesna figurka Myszki Miki, 20 czerwca 2023 r. W Disney Studios w Burbank w Kalifornii (Robyn Beck)

Jakkolwiek zaawansowana jest technologia stojąca za sztuczną inteligencją, nigdy nie byłaby w stanie uchwycić istoty Myszki Miki, mówi mężczyzna, który użyczył głosu legendarnej postaci.

W ramach obchodów 100-lecia Disneya, AFP rozmawiało z animatorami, archiwistami i aktorem Brettem Ewanem, który udzielił Mickeyowi głosu na temat przeszłości i przyszłości firmy, poruszając takie tematy, jak potencjał sztucznej inteligencji (AI), temat, o którym wszyscy mówią w Hollywoodzkie.

„Oczywiście sztuczna inteligencja rozwija niesamowitą technologię. To niesamowite” — powiedział Ewan.

„Ale nie sądzę, żeby to mogło zastąpić serce postaci i, co ważniejsze, serce narracji”.

Sztuczna inteligencja i zagrożenie, jakie stwarza dla kariery w przemyśle rozrywkowym, stało się tematem dyskusji tego lata w Hollywood.

Wizyta AFP w ogromnym studiu Disneya pod Los Angeles miała miejsce w drugim miesiącu strajku scenarzystów, wywołanego m.in. obawami, że zastąpi ich sztuczna inteligencja.

Sprawa jest również jednym z pozwów negocjowanych przez hollywoodzkich aktorów, którzy są o krok od ogłoszenia strajku, jeśli studia, w tym Disney, nie zgodzą się na ich warunki do 12 lipca.

Jednak dla Ewana postać i narracja są „wyjątkowe dla artysty, scenarzysty, animatora i twórcy”.

„Chcę wierzyć, że to zwycięży i ​​przez jakiś czas utrzyma ludzi z krwi i kości w biznesie”.

Choć może to zabrzmieć niewiarygodnie, jest jedną z zaledwie czterech osób, które udzieliły głosu Mickeyowi, który jest znany ze swojego wysokiego głosu.

Falset Mickeya po raz pierwszy przypadł założycielowi firmy, samemu Waltowi Disneyowi, który zagrał w „Steamboat Willie” (1928). Później dwaj inni mężczyźni udzielili mu głosu ponad trzy dekady później.

„Mam nadzieję, że będę to robić tak długo, jak to możliwe” — powiedział Ewan, wskazując na swoje struny głosowe.

– 'Reprodukcja realizmu’ –

Tymczasem w świecie animacji – być może formy sztuki najbardziej kojarzonej z Disneyem – rola zaawansowanych komputerów jest już mocno ugruntowana.

Animacja komputerowa przerosła tradycyjny rysunek odręczny, zarówno w Disney, jak iw konkurencyjnych studiach, stając się dominującą metodologią.

Na razie ludzie nadal są odpowiedzialni za projektowanie i tworzenie filmów, ale niedawne wykorzystanie sztucznej inteligencji do stworzenia sekwencji otwierającej serial Disney+ „Secret Invasion” wywołało kontrowersje.

Eric Goldberg, legendarny animator Disneya, który zaprojektował Dżina w „Aladynie” i który jest zwolennikiem ręcznie rysowanej animacji, nie postrzega sztucznej inteligencji jako zagrożenia w swojej dziedzinie.

„Myślę, że sztuczna inteligencja może wpłynąć na animację komputerową znacznie bardziej niż animacja ręcznie rysowana, ponieważ sztuczna inteligencja koncentruje się na odtwarzaniu realizmu” – powiedział.

„Nie możesz tworzyć postaci takich jak ja: głowa krasnoludka, która zamienia się w toster!”

„Tak więc ręczna konstrukcja daje nam nieco większą przewagę w tym zakresie”.

Goldberg właśnie skończył roczne szkolenie dla pięciu nowych adeptów rysunku odręcznego i zawsze wierzy, że jest „grupa, która chce zobaczyć ręcznie rysowaną animację”.

„Ponieważ musimy tak bardzo używać naszej wyobraźni, aby przedstawiać ręcznie rysowane postacie. Ze względu na elastyczność tego, co mogą zrobić, nie sądzę, aby sztuczna inteligencja stanowiła problem dla tej formy sztuki” – powiedział Goldberg.

„Dopóki są ludzie, którzy chcą to utrzymać!”

amz/pr/dga

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *