Ukraina: kolejki i lichwa: trudności Ukraińców przy wymianie pieniędzy w Polsce | międzynarodowy

Ukraina: kolejki i lichwa: trudności Ukraińców przy wymianie pieniędzy w Polsce |  międzynarodowy

Ukraińska Ina opuszcza jedyny kantor wymiany walut na głównym dworcu autobusowym w polskim Lublinie z tą samą hrywną (waluta jej kraju), z którą wjechała. Uciekł przed wojną do Polski – jak prawie dwa miliony ludzi od jej rozpoczęcia 24 lutego – i próbuje zdobyć złotego, walutę jednego z ośmiu krajów Unii Europejskiej, które nie przyjęły euro. „Kurs był tak zły, że wolałam wymienić kilka dolarów, które miałam. Przywieźliśmy wszystkie pozostałe pieniądze z Ukrainy” – mówi ze swoją przyjaciółką Natalią, która zapewnia, że ​​biorąc pod uwagę to, co zobaczyliśmy, zmienią hrywnę na złotówki tylko wtedy, gdy potrzebują pieniędzy i to jedyne, co im zostało. „Postaramy się o pracę w Polsce” – mówi Inna.

Problem dotyczy tak wielu osób w czymś tak fundamentalnym, że doprowadził do interwencji Banku Centralnego i Rzecznika Praw Obywatelskich w Polsce Marcina Wijczyka. Z drugiej strony, ponieważ jest to kraj, który przyjął 60% z 3,2 miliona osób (w większości kobiet i dzieci), które wyjechały z Ukrainy do sąsiednich krajów w zaledwie trzy tygodnie, w najszybszym masowym exodusie w Europie od końca świata Wojna. Po drugie. Z drugiej strony, że wśród 38 milionów mieszkańców ma już ponad milion Ukraińców (głównie migrantów zarobkowych), więc nie ma niewielu uchodźców, którzy w dzisiejszych czasach zdecydowaliby się tu pozostać, u krewnych, przyjaciół lub znajomych, a nie kontynuować. do najbogatszych krajów Unii Europejskiej.

Ina pokazuje właśnie otrzymaną złotówkę i niezmienioną hrywnę w najbliższą środę na dworcu autobusowym w Lublinie.Massimiliano Minocre

Ta sprawa jest niepokojąca poza granicami Polski, bo setki tysięcy Ukraińców przybyło już do krajów strefy euro. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis powiedział we wtorek, że współpracuje z Europejskim Bankiem Centralnym nad „jakiś rodzaj pomocy wymienialnej, aby ludzie mogli zamienić przynajmniej część swoich oszczędności w hrywnach na euro”.

Inna i Natalia uznały kurs wymiany (10 zł za 100 hrywien) za obraźliwy, ale mogło być znacznie gorzej. Jest podobny do tego, który widnieje na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego z gwiazdką oznaczającą, że tak jest od 24 lutego. Tego dnia, w dniu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, Narodowy Bank Ukrainy zamroził kurs walut, wstrzymał płatności transgraniczne oraz wszelkie wymiany i wypłaty walut. „Jeszcze trzy dni temu dawaliśmy cztery złote. Tydzień temu dwa. Tak jest najlepiej”. [cambio] które mamy odkąd zaczęli przyjeżdżać [refugiados ucranios]Sławek Sobiesiak, właściciel wspomnianego kantoru w tym mieście, wielu tłumaczy do Warszawy pociągiem lub autobusem. 100 km od Lublina dwa inne kantory w pobliżu przejścia granicznego między dwoma krajami w Dorohusku zaoferowały podobną kwotę: dziewięć i 9,5 zł. Sobisak szacuje, że 90% giełd hrywien, które obsługuje, jest w złotówkach, 5% w euro, a kolejne 5% w dolarach.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń.

Subskrypcja

Sytuacja ta doprowadziła do interwencji polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Czwartego dnia wydał oświadczenie wyrażające zaniepokojenie „znacznymi trudnościami”, jakie napotykają ukraińscy uchodźcy w sprzedaży hrywny i „bezpośrednim wpływem” ich „na ich status ekonomiczny i godność”. Dodatkowo podkreślił, że kurs oferowany przez niektóre firmy „można uznać za formę lichwy” i poprosił o rozwiązania premiera Mateusza Morawieckiego i prezesa NBP Adama Glapińskiego. .

Dwie kontrastujące dynamiki

Piotr do zobaczenia, dyrektorze think tank Polski Instytut Ekonomiczny z siedzibą w Warszawie tłumaczy telefonicznie, że duża obecność ukraińskich pracowników powoduje, że w ostatnich latach złoty był w Polsce wymieniany na hrywny, głównie w formie przelewów. Wraz z napływem uchodźców przepływ całkowicie się zmienił i czas pogodzić dwie przeciwstawne sobie dynamiki. Po pierwsze potrzeba humanitarna i polityczny gest pomocy ukraińskim uchodźcom. W przeciwnym razie, na poziomie ulicy, prywatni kantorzy lub banki nie będą zawstydzać się gromadzeniem waluty o skomplikowanej teraźniejszości i niepewnej przyszłości. Ukraina przed wojną nie była silną gospodarką, zwłaszcza po 2014 roku [cuando Rusia se anexionó Crimea y estalló el conflicto bélico en el Donbás]Nawet hrywna nie działała dobrze […] Trudno nikomu chcieć go zatrzymać, bo nikt nie wie, jak długo potrwa wojna ani co się z nią stanie – wyjaśnia. Polskie media donosiły, że w Warszawie i Krakowie, dwóch głównych miastach kraju, dużo pieniędzy kantorzy mają tyle hrywien, że po prostu więcej nie kupują. Zdjęcia kilkudziesięciometrowych kolejek przed wejściem do kantorów krążą także w sieciach społecznościowych.

Narodowy Bank Polski interweniował, aby częściowo rozwiązać problem, ustanawiając się jako poręczyciel i ustalając korzystniejszy niż rynkowy kurs wymiany, po którym Ukraińcy mogli przekazywać hrywny z banków w swoim kraju na rachunki, które otwierają w prywatnych polskich bankach . A gdzie już chodzą jak złotówki. Arak przyznaje, że zabezpieczenie stanowi „ryzyko systemowe” dla kraju, ponieważ „posiadanie niewymiennej waluty jest jak posiadanie toksycznego aktywa”, ale wyjaśnia, że ​​gospodarka Ukrainy jest mała, jej mieszkańcy nie mają dużych sum pieniędzy, a Polska ma „jeden z najzdrowszych systemów bankowych”. Uchodźcom pomaga też dewaluacja ich waluty oraz fakt, że niektórzy kantorzy w Polsce rozdają zyski, aby sprzedać hrywny, równoważąc podaż i popyt.

Gazeta ekonomiczna Paweł Bezenso Ten czwartek wskazuje, że do końca miesiąca Ukraińcy będą mogli wymienić hrywny na złotówki po przyzwoitej cenie uzgodnionej ze stroną ukraińską i maksymalnie. Tydzień temu powiedziała gazecie Iona Doda, prezes największego banku w kraju, PKO Banku Polskiego Dzinique Gazzetta Browna Że specjalny zespół był w trakcie formułowania rozwiązania problemu. Będzie to dla tych, którzy mają ukraiński paszport i zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, która wymaga znajomości danych osobowych i pochodzenia środków, co nie idzie w parze z pospiesznym wyjazdem, a czasem bez paszportu lub ważnych dokumentów.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje na Facebook A Świergotlub w Cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *