USA i UE szukają sposobów na zmniejszenie pieniędzy Putina na ropę

USA i UE szukają sposobów na zmniejszenie pieniędzy Putina na ropę

Bloomberg – Urzędnicy USA i Unii Europejskiej rozmawiają o krokach, jakie Unia Europejska mogłaby podjąć w celu ograniczenia importu ropy z Rosji i zmniejszenia dochodów Moskwy ze sprzedaży, twierdzą osoby zaznajomione z tą sprawą.

Omawiane opcje obejmują zakaz, pułap cenowy i mechanizm płatności, aby zatrzymać dochody, które Rosja zarobiła od początku wojny na Ukrainie.– mówili ludzie, którzy prosili o nieujawnianie tożsamości, ponieważ rozmowy są prywatne.

Jedna osoba powiedziała, że ​​celem rozmów było ustalenie, jak najmocniej uderzyć prezydenta Rosji Władimira Putina.

Jedną z obaw USA jest to, że całkowity zakaz sprzedaży rosyjskiej ropy w UE może drastycznie podnieść ceny i zapewnić Kremlowi większe dochody. Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała w czwartek, że całkowity zakaz może mocno uderzyć w gospodarki europejskie, nie powodując tak dużego wpływu na Rosję, jak oczekiwano.

Ostateczna decyzja o tym, jakie działania należy podjąć, należy do państw członkowskich UE.

Rosja jak dotąd opierała się szerokim sankcjom nałożonym przez Stany Zjednoczone, jej europejskich sojuszników i inne demokracje, a rubel odzyskał znaczną część wartości, którą utracił od czasu inwazji na Kreml. Jednak gospodarka doznała poważnego ciosu, a bank centralny ostrzegał w tym tygodniu o głębokim i długotrwałym spowolnieniu.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje w tym tygodniu 8,5% spadek PKB Rosji w tym roku.

Unia Europejska pracuje obecnie nad szóstym pakietem sankcji, a także analizuje inne możliwe środki mające uderzyć w rosyjski przemysł naftowy, takie jak ograniczenie niektórych produktów naftowych i nałożenie podatków importowych. Najwyższy dyplomata bloku, Josep Borrell, powiedział hiszpańskim mediom w piątek, że żadna z propozycji nie cieszyła się jak dotąd pełnym poparciem wszystkich państw członkowskich UE.

Sankcje UE wymagają konsensusu, a kilka krajów, w tym Niemcy i Węgry, sprzeciwiło się wyraźnemu zakazowi rosyjskiej ropy i gazu.

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu powiedziała, że ​​administracja nadal rozmawia z europejskimi sojusznikami na temat strategii zmniejszania zależności od rosyjskiej energii.

Kilka osób powiedziało, że UE może zacząć przedstawiać propozycje państwom członkowskim do przedyskutowania w przyszłym tygodniu. Jedna osoba powiedziała Bloombergowi, że łatwiej byłoby osiągnąć konsensus w sprawie ograniczonego zakazu ropy naftowej niż ograniczyć import oleju napędowego i innych produktów.

Unia Europejska płaci Rosji około 1 miliarda euro (1,1 miliarda dolarów) dziennie za dostawy energii, podczas gdy Stany Zjednoczone w zeszłym miesiącu zakazały importu rosyjskiej ropy.

Na początku tego miesiąca Yellen powiedziała na przesłuchaniu w Kongresie, że rachunek powierniczy dla dochodów ze sprzedaży rosyjskiej ropy i gazu jest pomysłem „wartym zbadania” w ramach wysiłków zmierzających do ograniczenia dochodów Moskwy. Estonia wystąpiła z podobną propozycją, proponując państwom UE wstrzymanie i zamrożenie części rosyjskich dochodów energetycznych na specjalnym koncie do czasu wycofania przez Kreml swoich sił z Ukrainy.

Rosyjska ropa jest eksportowana do Europy w postaci ropy naftowej, która jest przetwarzana w europejskich rafineriach do produkcji paliw, gotowych produktów, z których najważniejszym jest olej napędowy. Ponieważ rafinerie we wschodnich Niemczech, Polsce, Słowacji, Węgrzech i Czechach są połączone z główną siecią rurociągów transportujących ropę z Rosji, odcięcie dostaw ropy będzie dla niektórych krajów bardzo trudne.

Polska podjęła już kroki w celu wycofania samej rosyjskiej ropy naftowej i podpisała w styczniu dużą umowę na dostawy z Arabią Saudyjską. Ale nagłe zatrzymanie przepływu rosyjskiej ropy może stanowić problem, zwłaszcza w dużej części Niemiec.

Zakłócenie importu rosyjskiego oleju napędowego może spowodować inne problemy. Europejski rynek oleju napędowego był już nasycony przed rosyjską inwazją na Ukrainę, a odcięcie głównego źródła dostaw (około 20% importu oleju napędowego z UE typowo do Rosji) jeszcze bardziej utrudni sprawę.

Bundesbank poinformował w piątek, że niemiecka gospodarka może skurczyć się w tym roku o około 2%, jeśli nasili się wojna na Ukrainie, a zakazy rosyjskiego węgla, ropy i gazu nałożą ograniczenia na dostawców energii i przemysł.

Wspomagany przez Ewę Krukovską i Juliana Lee.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *