USA ostrzegają Rosję przed możliwą agresją militarną na Ukrainę

Zjednoczone państwo We wtorek wydał straszne ostrzeżenie: Rosja W sprawie możliwego ataku wojskowego na Ukrainę, przed rozpoczęciem spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO w celu omówienia napięć na granicy rosyjsko-ukraińskiej.

„Każda eskalacja przez Rosja Byłoby to bardzo niepokojące dla nich obu Zjednoczone państwo „Dla Łotwy każda agresja może mieć poważne konsekwencje” – powiedział sekretarz stanu USA Anthony Blinken na konferencji prasowej w Rydze.

Blinken unikał podania szczegółów dotyczących cech tej odpowiedzi, twierdząc, że najpierw chciał skonsultować się z sojusznikami NATO, zebranymi na dwudniowe spotkanie w stolicy Łotwy.

Wyłącznym punktem porządku obrad jest masowa rosyjska koncentracja wojskowa wzdłuż granic tego kraju z UkrainaJest to sytuacja, która doprowadziła do zapalenia świateł ostrzegawczych na całym obszarze.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tymi ruchami, które obserwujemy” – powiedział Blinken.

niestabilny moment

Dwudniowe spotkanie odbywa się w burzliwym czasie po wschodniej stronie NATO, gdzie również sojusznicy stoją w obliczu kryzysu migracyjnego, który, jak twierdzą, jest kierowany przez Białoruś i wspierany przez Białoruś. Rosja.

Rosjaktóra dokonała aneksji Krymu w 2014 roku i wspiera separatystów walczących z rządem Ukrainakategorycznie zaprzeczał, jakoby planował atak, i obwinia NATO o podsycanie napięć.

Dyplomaci NATO twierdzą, że blok pozostaje niepewny intencji rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, ale ministrowie omówią plany awaryjne na wypadek inwazji na Rosję.

Urzędnicy z niecierpliwością czekają na rozmowy o dodatkowym wsparciu dla sił zbrojnych Ukrainy i ewentualnym wzmocnieniu sił NATO rozmieszczonych wzdłuż wschodniej flanki.

Zaznaczyli jednak, że Ukraina nie jest objęta umową o obronie zbiorowej. Ukraina jest krajem aspirującym do członkostwa w NATO i na spotkaniu będzie reprezentowana przez swojego ministra spraw zagranicznych.

„Nie chcemy pozostawiać żadnych wątpliwości, że Rosja będzie miała poważne konsekwencje strategiczne, jeśli pójdzie taką ścieżką, jakiej się obawiamy”, powiedział wysoki rangą urzędnik USA.

„Mieszany atak”

Rosnące obawy o Ukrainę pojawiają się, gdy trzech członków NATO – Polska, Litwa i Łotwa – staje w obliczu fali imigracji, która również znajdzie się w programie spotkania.

Te trzy kraje oskarżają innego rosyjskiego sojusznika, Białoruś, o wysyłanie tysięcy migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, do jej granic w „mieszanym ataku” w odwecie za sankcje Unii Europejskiej przeciwko białoruskiemu rządowi.

Prezydent Aleksander Łukaszenko odrzuca zarzut podsycania fali imigrantów.

Prezydent RP Andrzej Duda podczas spotkania ze Stoltenbergiem tydzień temu podniósł liczbę sił NATO rozmieszczonych na jego wschodnich flankach.

Wydaje się jednak, że dążenie do rozpoczęcia konsultacji nadzwyczajnych na podstawie art. 4 Traktatu ustanawiającego Sojusz Wojskowy zostało na razie zamrożone.

Podczas wspólnej wycieczki po krajach bałtyckich w niedzielę Stoltenberg i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zobowiązali się do zintensyfikowania współpracy, aby sprostać takim wyzwaniom.

Napięcia na granicach nieco osłabły, gdy niektórzy migranci zaczynają wracać do swoich krajów pochodzenia, ale Polska i Litwa twierdzą, że kryzys jeszcze się nie skończył. (AFP)

RPP Noticias oferuje kilka opcji aktualizowania się w ciągu tygodnia na tematy, które Cię interesują, od bieżących informacji politycznych i sytuacji kryzysowych związanych ze zdrowiem w związku z COVID-19 po zalecenia dotyczące technologii i rozrywki. Zapisz się do wybranego przez siebie newslettera.

Nasza transmisja

Raporty RPP | Zespół dziennikarzy RPP przedstawia najnowsze badania i osiągnięcia w dziedzinie zdrowia, kultury, nauki, ekonomii, usług i społeczeństwa.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *