Węgry są coraz bardziej izolowane w Unii Europejskiej w związku z ich stanowiskiem w sprawie wojny na Ukrainie

Węgry są coraz bardziej izolowane w Unii Europejskiej w związku z ich stanowiskiem w sprawie wojny na Ukrainie
Premier Węgier Viktor Orban (Reuters / Bernadette Szabo)

Sprzeczny stosunek Węgier do rosyjskiej inwazji na Ukrainę Odmowa przekazania broni Kifowi i nałożenie embarga na ropę na Moskwę w coraz większym stopniu izoluje kraj środkowoeuropejski w ramach Unii Europejskiej.

Ponieważ 27 krajów dąży do przyjęcia szóstego pakietu sankcji wobec Kremla, który obejmuje ograniczenie importu rosyjskiej ropy, minister spraw zagranicznych Maguar Peter Sigarteau potwierdził we wtorek, że Jego kraj nie zagłosuje za tą propozycją.

Premier Węgier, ultranacjonalista Viktor Orban, który po konsolidacji w ostatnich wyborach parlamentarnych właśnie zainaugurował swoją czwartą z rzędu kadencję, jest Uważany jest za najbliższego szefa Kremla Władimira Putina europejskiego przywódcę.

Ich odmowa rezygnacji z rosyjskiej ropy i wysłania pomocy wojskowej na Ukrainę, choć spierają się z nimi interesy wewnętrzne – w pierwszym przypadku duża zależność energetyczna Węgier od rosyjskich dostaw, w drugim obawa przed uwikłaniem w wojnę – wydaje się to potwierdzać. prorosyjski wizerunek.

Jednak w dotychczasowych sankcjach Węgry dołączyły do ​​innych partnerów wspólnotowych.

Zdjęcie w pliku: Viktor Orban z Władimirem Putinem (Reuters / Bernadette Szabo)
Zdjęcie w pliku: Viktor Orban z Władimirem Putinem (Reuters / Bernadette Szabo)

Przede wszystkim odmówił wysłania broni na Ukrainę, a nawet umożliwienie przepływu pomocy wojskowej przez swoje terytorium, co oderwało kraj od sojuszników z Grupy Wyszehradzkiej (V4), Polski, Słowacji i Czech.

otoczona litera

Powiedział agencji, że Węgry, które jako jedno z ostatnich państw członkowskich UE potępiły rosyjską inwazję na Ukrainę, utrzymują „bardzo sprzeczną retorykę” dotyczącą konfliktu. EFE Patrick Sicherle, analityk w Capital Political Institute.

Chociaż rząd potępił rosyjską agresję, w swoim wystąpieniu rzadko pojawia się, że Rosja musi szanować integralność terytorialną Ukrainy.Ekspert wyjaśnia.

Podczas gdy zdecydowana większość z 27 krajów potępia rosyjską agresję „dzień po dniu”, rząd Orbána ogranicza się do Potwierdź, że pozostanie poza wojną i nie wyśle ​​broni na Ukrainę.

„To silny punkt konfliktu w ramach V4, ponieważ inne kraje wysyłają broń na Ukrainę” – zapewnia Sicherell, przypominając jednocześnie, że Węgry już zgodziły się na wspólnotową pomoc finansową na finansowanie dostaw broni do sąsiedniego kraju.

Zależność energetyczna w Rosji

Węgry importują 85% gazu i 60% zużywanej ropy z Rosji (Reuters/Maxim Shemetov)
Węgry importują 85% gazu i 60% zużywanej ropy z Rosji (Reuters/Maxim Shemetov)

Węgry importują 85% gazu i 60% zużywanej ropy z Rosji. Według Szijjártó: „Obecnie jest praktycznie niemożliwe prowadzenie węgierskiej gospodarki bez rosyjskiej ropy”, dlatego jego kraj nie popiera blokady tych dostaw.

Rząd Orbána mówi, że rozważa „Niedopuszczalne jest, aby obywatele płacili cenę wojny”.

Jednak według spekulacji prasy węgierskiej Budapeszt mógł wreszcie zaakceptować zakaz, w tym wyjątek dla kraju z dłuższymi terminami, aby dostosować się do cięcia importu.

W zgodzie z Moskwą

Od momentu dojścia do władzy w 2010 roku Orban pracował nad wzmocnieniem więzi z Pekinem i Moskwą. Przyszedł nawet, aby ustawić reżim prezydenta Rosji Władimira Putina jako wzór do naśladowania dla tego, co nazywa „demokracją nieliberalną”.

Ta linia polityczna zbliżyła go do Polski i rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, ponieważ konfrontuje oba rządy z Brukselą za przekonanie, że podważają demokratyczne standardy i rządy prawa.

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Węgier Wiktor Orban w Moskwie na kilka dni przed inwazją na Ukrainę (Reuters).
Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Węgier Wiktor Orban w Moskwie na kilka dni przed inwazją na Ukrainę (Reuters).

Odległość od Polski

Ale wszystko zmieniło się wraz z rosyjską inwazją na Ukrainę: Warszawa wyraźnie przeciwstawiła się Kremlowi, a lider PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział „niezadowolony” Ze stanowiskami Orbana ostrzegają, że przyjaźń między dwoma rządami jest zagrożona.

Węgry i Polska obiecały sobie nawzajem, że będą zawetować wzajemne stosowanie Artykułu 7, środka, który Bruksela zainicjowała przeciwko obu krajom w 2020 roku, ale który wymaga jednomyślnego głosowania narodów wspólnoty.

Pod koniec kwietnia Komisja Europejska (KE) uruchomiła środek przeciwko Węgrom, aby ostatecznie zawiesić fundusze wspólnotowe, jeśli nie dokonają one postępów w różnych reformach, zwłaszcza w walce z korupcją.

Według lokalnych analityków można się spodziewać, że Polska, biorąc pod uwagę jej znaczącą rolę w kryzysie na Ukrainie, na razie nie będzie musiała stawić czoła nowym środkom społecznym, które jeszcze bardziej izolują rząd Orbána.

Choć premier Węgier jest silniejszy wewnętrznie niż kiedykolwiek, w Unii Europejskiej jest coraz bardziej samotny.

Opuszczając szeregi Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w 2020 roku, jego partia Fidesz próbowała sprzymierzać się z siłami skrajnie prawicowymi, takimi jak Liga Włoska, PiS czy hiszpański Fox, jak dotąd z niewielkimi sukcesami.

(z informacją z EFE)

Czytaj:

Infobae na Ukrainie: Ponad 100 uchodźców chronionych przez ONZ przybyło do Zaporoża z huty Mariupol po przekroczeniu 21 punktów kontrolnych sił rosyjskich
Wielka Brytania ostrzegła, że ​​Putin może oficjalnie wypowiedzieć wojnę na paradzie wojskowej 9 maja

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *